Vodafone, müşterilerine Asistanım Yanımda ile görüntülü destek veriyor

TAKİP EDİN

177BeğenenlerBeğen
901TakipçilerTakip Et
159TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
 Vodafone Asistanım Yanımda sayesinde sorunların ilk temasta büyük oranda çözülmesi sağlanıyor

Vodafone, yeni çözümü Asistanım Yanımda ile, müşterilerine donanım, yazılım, kablolama, modem arızası gibi durumlarda akıllı telefonları aracılığıyla uzaktan görüntülü canlı destek sunuyor. Vodafone müşterilerinin Vodafone saha ekipleri ve müşteri servisleri uzmanlarına sorunu görsel olarak tarif edebildikleri çözüm sayesinde sorunların ilk temasta büyük oranda çözülmesi sağlanıyor.

Vodafone’un yeni dijital hizmeti hakkında bilgi veren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Emre Ergun, şunları söyledi:

“Çözüm, kullanıcılarımızın saha ekiplerimize ya da müşteri hizmetleri uzmanlarımıza doğrudan fotoğraf gönderebilmesini sağlayan ya da tercihine göre akıllı telefonunun kamerasına bağlanarak müşteri hizmetlerimizle etkileşimini canlı olarak görsel boyuta taşıyan bir uygulama. Bu sayede, müşterilerimizin yaşadıkları sorunu görsel olarak anında kontrol edip doğru adresleyebiliyor, kullanıcı kaynaklı oluşabilecek durumlara yine bizzat müşterimizle birlikte müdahale ederek çözüm sağlayabiliyoruz. Özellikle salgın nedeniyle karantinada olan veya yüz yüze etkileşimi tercih etmeyen müşterilerimizin de destek ihtiyaçlarına bu çözümle yanıt vererek hem onların hem de saha çalışanlarımızın sağlığını koruyoruz.”

Teknik terimlerle konuşma derdi bitiyor

Vodafone’un yeni “Asistanım Yanımda” çözümü sayesinde müşteriler, teknik terimlerle uğraşmadan ve hata yapmaktan çekinmeden, paylaşmak istedikleri sorunu görsel ortamda sunarak canlı destek alıyor ve sunulan çözüm önerisini hemen uygulayarak hayatlarına devam edebiliyor. “Vodafone Asistanım Yanımda”, salgın döneminde bire bir temastan kaçınan müşteriler için de tamamen dijital ve sağlıklı bir çözüm sunuyor.

Çözüm nasıl çalışıyor?

“Vodafone Asistanım Yanımda” sayesinde Vodafone uzmanları, müşterilere önce SMS göndererek, kullanıcıyı uzaktan yönlendirip, destek verebileceği şekilde görsel etkileşime davet ediyor. Evindeki ya da işyerindeki kullanıcı ise akıllı telefonunun kamerasını kullanarak çevresindeki tüm cihazların ilgili uzman tarafından canlı olarak kontrol edilmesini sağlıyor. Vodafone uzmanı, kullanıcıyı yönlendirerek soruna yoğunlaşıyor ve doğru yönlendirmelerle sorunun kısa sürede çözülmesini sağlıyor. Aynı zamanda çevresel koşullarda olası iyileştirme fırsatlarını da gözlemleyerek kullanıcıya daha iyi bir servis deneyimi için öneride bulunabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here