Ventures60: Fintech yılının yıldızı kim olacak?

TAKİP EDİN

177BeğenenlerBeğen
901TakipçilerTakip Et
159TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
Girişim, girişimci ve yatırımcıları bir araya getiren Ventures60, ikinci etkinliğinde fintech konusunu ele aldı ve fintech’in yıldızlarının kimler olacağını değerlendirdi

Geçen ay ilkini Birnoktabir.com’un YouTube’un kanalında yayımladığmız Ventures60 serisinin ikincisini bu ay “FinTech yılının yıldızı kim olacak?” başlığıyla gerçekleştirdik. Google Türkiye ve Etiya’nın destekleriyle düzenlediğimiz online etkinliğin bu ayki misafirleri Şükrü Andaç (Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü), Barbaros Özbuğutu (iyzico Kurucusu ve CEO’su), İhsan Elgin (Finberg Yönetim Kurulu Üyesi), Koray Bahar (FigoPara Kurucu Ortağı ve CEO’su), Özgür Güneri (BtcTurk CEO’su), Birol Ergüven (Oldubil Yönetim Kurulu Üyesi) ve Emin Can Yılmaz (Param Kurucusu). Teknoloji ve Girişimcilik Yazarı Timur Sırt’ın yönettiği Ventures60 oturumları “Global 1 Girişim Var”, “1 Yatırımcı 1 Girişimci Var”, “1 Girişim Var” ve “1 İşbirliği” başlıkları altında seyircilerle buluştu.

Özbuğutu: Banka veya fintech olmak değil  müşteriye en iyi değer önerisini sunmak önemli

İlk oturumda Milliyet Gazetesi Ekonomi Müdürü Şükrü Andaç, iyzico Kurucusu ve CEO’su Barbaros Özbuğutu bir araya geldi. Andaç, konuşmasında bundan 25-30 yıl öncesinde yabancı bankaların Türk bankalarını satın aldığını fakat son dönemde bu eğilimin tersine dönerek Türk bankaların bu ortaklıklardan çıkarak kendi yollarında yürüdüklerine dikkat çekti. “Buna karşılık teknoloji sektöründe de tam tersi oldu. Bu sefer yabancı yatırımcılar Türk girişimlerine ilgi göstermeye başladı” diyen Andaç, buna örnek olarak da iyzico’nun 2019’daki satışını gösterdi. İyzcico Kurucusu ve CEO’su   Barbaros Özbuğutu da satıştan bu yana işlerin daha rayına oturmaya başladığını ve özellikle mevzuat tarafındaki gelişmelerin kendileri için önemli olduğunu vurguladı. Andaç’ın “Bir yanda teknolojiye büyük yatırım bankalar, diğer tarafta sizin gibi fintech girişimler vari. Bu noktada tüketicinin kafası karışmaz mı,” sorusuna ise Özbuğutu, burada tüketicinin kendisine katma değer ve en iyi çözümü sunan  şirketin öne geçeceğini düşünüyor.   Özbuğutu, “İşte, bu yüzden gelecekte banka veya fintech olmanız değil müşteriye en iyi değer önerisini sunmanız önemli” diyor.

Elgin: Bu yıl fintech’lerde daha fazla yatırım ve çıkış görebiliriz

İkinci oturumda Finberg Yönetim Kurulu Üyesi İhsan Elgin, FigoPara Kurucusu ve CEO’su Koray Bahar’la konuştu. İlk sözü alan İhsan Elgin, fintech’lerin yatırım almaktan ziyade en büyük faydasının hayatımızı kolaylaştırmak olduğunu söylüyor. Elgin ayrıca bankaların kendi kurumsal yatırım şirketlerini kurarak fintech’lere yatırım kaydediyor ve şunları aktarıyor: “Bu yıl fintech’lerde daha fazla yatırım ve çıkış göreceğimize inanıyorum.” FigoPara Kurucusu ve CEO’su Koray Bahar ise 2020 yılında pandeminin de etkisiyle KOBİ’ler ve büyük şirketlerin en çok nakit akışı ve işletme sermayesi konuştuğunu ifade ediyor ve Türkiye’de iflas eden şirketlerin kârsızlık nedeniyle değil nakit akışı nedeniyle iflas ettiğini belirtiyor. FigoPara hakkında da bilgi veren Bahar, şunları dile getiriyor: “Bizim FigoPara’da yaptığımız şey, büyük şirketlere tedarikçilerine ödemelerini öteleyebilmelerini, tedarikçilere de  tek bir tuşla faturasının vadesinin ne olduğundan bağımsız iskonto ederek bunu tahsil etmelerine aracılık etmek.Yani, hem büyük şirket hem KOBİ’lere nakit akışlarını esnek şekilde yönetmelerine olanak sağlıyoruz.”

Güneri: Düzenleyici kurumların Bitcoin’i emtia değil “dijital varlık” kategorisine sokmasını bekliyoruz

Üçüncü konuşmayı yapan BtcTurk CEO’su Özgür Güneri de çalışmaları hakkında bilgi vererek, günlük işlem hacimlerinin 600 milyon dolara çıktığını söylüyor. Bitcoin’in kısa vadede zengin olmak için bir araç olmadığına dikkat çeken Güneri, “Tam tersine, Bitcoin orta ve uzun vadeli bakanlar için bir değer önerisi ifade ediyor…Yaptğımız işteki iletişim dilinin yatırımcıları doğru bilgilendirmek üzerine kurulu olduğunu söylemem gerekiyor” ifadelerini kullanıyor. Mevzuat tarafında küresel bir eğilim olduğuna değinen Güneri, bu noktayı şöyle açıyor: “Bitcoin’in alıştığımız ezberlerin içine oturtmaya çalışıyoruz. O yüzden düzenleyici kurumların Bitcoin’i emtia olarak görmek yerine “dijital varlık”, “kripto varlık” gibi farklı bir kategorinin içine sokmalarını bekliyorum. Bunu da 2021 yılında muhtemelen yaşayacağız.”

Yılmaz: Artık çözüm üreticisine  dönüştük

Son oturumdaysa Param Kurucusu Emin Can Yılmaz ve Oldubil Yönetim Kurulu Üyesi Birol Erüven söz aldı. Emin Can Yılmaz şirket öykülerinin 2004’te BaroKart ile başladığını ve o dönemden bu yana birçok şeyin değişerek kendilerinin artık çözüm üreticisine dönüştüklerini belirtiyor. Birol Ergüven de 10 yıldır milyonlarca müşteriye elektrik dağıtım hizmeti verdiklerini ve bunun sonucunda da müşterileri daha iyi anladıklarını aktarıyor. “Dijital teknolojilerin sağladığı faydayı farklı şekilde müşterilerimize nasıl sunabileceğimiz konusunda uzun süredir düşündük” diyen Ergüven, bunun sonucunda da aileyi odağa aldıklarını sözlerine ekliyor. Ailelerin temel ihtiyaçlarını incelediklerini inceleyen Ergüven, böylece platform şirketi kurmaya karar verdiklerini dile getiriyor. Ergüven planlarından da bahsetti ve bu yıl akıllı ev sistemlerini platforma eklemeyi hedeflediklerini söyledi.

Programın tamamını aşağıda seyredebilirsiniz:

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here