uipath

Şirketler, çalışanlarının tekrarlayan görevleri yerine getirirken harcadığı zamanı ve parayı azaltma yollarını aramakta. Geçtiğimiz aylarda Tansu Yeğen’in önderliğinde Türkiye’de de faaliyetlere başlayan UiPath, bu arayışı fırsata dönüştürmek için yola çıkan bir girişim olarak dikkat çekiyor. Şirket, yeni bir yatırım turunu tamamladığını duyurdu.

Aslen Romanya’da kurulan ve sürekli tekrarlanan görevleri yürütme amacıyla, yazılımlar üretmek için yapay zeka ve karmaşık komutlar kullanan bir robotik otomasyon başlangıcı olan UiPath, TechCrunch‘ın haberine göre, bugün 7 milyar dolarlık parasal değerleme işleminde, 568 milyon dolarlık bir D Serisi turunu kapattığını doğruladı.

Anlaşılan girişim ​​“karlılığa yakın” bir noktada ve özel bir şirket olarak büyümeye devam edecek. Ardından, önümüzdeki 12-24 ay içinde bir halka arz da “orta vadeli” planlar arasında yer alıyor.

“Dünyanın dört bir yanındaki iş dünyası liderleri, iş güçlerini yazılım robotları ile artırıyor, tüm işlerinin dijital dönüşümünü hızla hızlandırıyor ve çalışanlarını daha etkili çalışmalara zaman harcayarak özgürleştiriyorlar.” diyor UiPath kurucusu ve CEO’su Daniel Dines. “UiPath, RPA’yı demokratikleştirme konusundaki temel kararlılığımız ve her insana yardım eden bir robot vizyonumuzu ortaya koyma gücümüzle hareket eden bu işgücü devrimine öncülük ediyor.”

Bu son yatırım turu; Dragoneer, Wellington, Sands Capital’in ve T. Rowe Price Associates, Accel, Alphabet’ın CapitalG, Sequoia, IVP ve Madrona Venture Group tarafından önerilen fonların ve hesapların katılımıyla Coatue tarafından yönetiliyor.

CFO Marie Myers, Londra’da verdiği bir röportajda, UiPath’in odağını müşteri desteği ve satış gibi daha ön büro ve müşteriye yönelik alanlara genişletmek amacıyla bu finansmanı kullanmayı planladıklarını kaydetti.

Myers, “Otomasyonda yeni seviyelere geçmek istiyoruz” dedi. “Yılın ikinci yarısında, kullanıcılarımıza göstereceğimizi düşündüğümüz yeni bir AI ürününü piyasaya sürmeyi planlıyoruz, ayrıca AI ve bulutta hızlıca ilerliyoruz.” diye ekledi. Ürünün sürükle-bırak mimarisi etrafına odaklanacağını, hem katılımlı hem de katılımsız botlar için, yani insanlara yardımcı olarak çalışanlar veya tamamen kendi başlarına çalışanlar için çalışacağını kaydetti. “Robotik arka ofisten ve ön ofise taşındı ve akıllı otomasyona geçme zamanı geldi.” diye de eklemede bulundu.

Şu ana kadar, UiPath muhasebe, insan kaynakları belgeleri ve talep işleme gibi alanlarda iç ve arka ofis görevlerine odaklandı. Giderek büyüyen iş kolu, UiPath’in yıllık çalışma oranını 200 milyon doların üstüne çıkardı, müşteri tabanı 400 bin kişinin üstüne çıktı.

UiPath’in müşterileri arasında American Fidelity, BankUnited, CWT (eski adıyla Carlson Wagonlit Travel), Duracell, Google, Japonya Değişim Grubu (JPX), LogMeIn, McDonalds, NHS Shared Business Services, Nippon Hayat Sigorta Şirketi, NTT Communications, Orange, Ricoh, Rogers Communications, Shinsei Bank, Quest Diagnostics, Uber, ABD Donanması, Voya Finans, Virgin Media ve World Fuel Services bulunuyor.

Daha ön büro görevlerine geçmek, UiPath için iddialı ama şaşırtıcı olmayan bir adım. Bu müşteri listesine bakıldığında, bu kuruluşların çoğunun, çoğu zaman geliştirmeye yönelik olgunlaşmış kendi tekrarlayan işlem kümeleriyle, müşteriye yönelik işlemleri olması dikkat çekiyor. Bilgisayar teknolojisinden doğal dil işlemeye ve ses tanımaya, makine öğrenimine ve diğer teknolojinin yanı sıra AI’nın birçok yönüne değiniyor.

Acaba UiPath bundan sonra hangi alana yönelecek? Müşteriye yönelik araçlara ve hizmetlere sahip olmak; Amazon, Google, Apple ve Microsoft gibi cihazların ve kişisel asistanlık hizmetlerinin zorlandığı bir alan olan tüketici hizmetleri oluşturmaktan bir önceki adım olma özelliğini taşıyor. UiPath daha da ileri geçerse, bugün rakipleri olan AutomationAnywhere, Kofax ve Blue Prism gibi RPA şirketleri listesinin ötesinde yeni bir rekabet ortamına açılacaktır.