Uber sürücüsüz otomobil teknolojisini otomotiv şirketleriyle paylaşabilir

0
130
uber surucusuz otomobil

Uber sürücüsüz otomobil teknolojisini aralarında otomotiv sektörünün devlerinin de bulunduğu başka şirketlerle paylaşmayı planlıyor. Japon yayın kuruluşu Nikkei’nin haberine göre, Uber bu amaç doğrultusunda Toyota ile görüşüyor. Tarafların görüşmelerde Uber’in otonom sürüş teknolojisini Toyota’nın minivanlarından birisine yerleştirmeyi planladığı belirtiliyor.

Taraflar adına görüşmeleri Toyota’nın başkan yardımcısı ve Toyota Research Institute CEO’su Gill Pratt ve Uber CEO’su Dara Khosrowshahi’nin gerçekleştirdiği öğrenildi. İkilinin Uber’in Pittsburgh’ta bulunan Gelişmiş Teknolojiler Ar-Ge Merkezi’nde bir araya geldiği ifade edildi. Uber otonom sürüş platformunun gelişimi için daha önce de Volvo ile işbirliğine gitmiş ve XC90 model araçlarla otonom sürüş teknolojisini test etmişti.

Uber sürücüsüz otomobil teknolojisini başka şirketlerle birlikte kullanarak teknolojisini daha hızlı biçimde geliştirmeyi amaçlıyor. Otonom sürüş teknolojisinin hızlı gelişimi, Uber’in sürücüsüz araçlardan oluşan filolar oluşturma ve bu şekilde yolcu taşıma hedefinin gerçekleşmesi adına büyük önem taşıyor. Uber’in rakiplerinden biri olan Lyft, bu hedef için Magna ile birlikte çalışıyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here