Uber’in sürücüsüz otomobilinin çarptığı yaya hayatını kaybetti

0
217
uber surucusuz otomobil

Uber sürücüsüz otomobil teknolojisini uzun süredir ABD’nin çeşitli şehirlerinde test ediyordu. Arizona eyaletine bağlı Tempe de bu şehirlerden birisiydi. Tempe’de geçtiğimiz pazar akşamı yerel saatle 22:00 sularında gerçekleşen bir trafik kazasında Uber’in sürücüsüz otomobilinin çarptığı Elaine Herzberg isimli kadın hayatını kaybetti. Söz konusu kaza, bir sürücüsüz otomobilin karıştığı ve bir yayanın ölümüne yol açan ilk trafik kazası olması nedeniyle önem taşıyor.

Otonom sürüş modunda ilerleyen test aracının çarptığı Elaine Herzberg, kazanın ardından ağır yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Tempe polis teşkilatı tarafından yapılan açıklamaya göre, Herzberg burada yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

Kaza sırasında otomobilde bulunan tek kişinin direksiyon başındaki araç operatörü olduğu belirtildi. Uber tarafından yapılan açıklamada, operatörün kazada yara almadığı ifade edildi. Kazanın ardından San Francisco, Pittsburgh, Tempe ve Toronto’daki sürücüsüz otomobil testlerini durduran Uber, soruşturma sırasında Tempe polis teşkilatıyla yakın bir çalışma yürüteceğini açıkladı. Tempe polis teşkilatının yanı sıra, ABD Ulusal Ulaşım Güvenliği Kurulu’nun da kaza için soruşturma başlatacağı duyuruldu.

Kazaya karışan test aracı hâlâ Tempe polis teşkilatı tarafından tutuluyor. Dolayısıyla Uber henüz otomobilin sensörlerinin çarpışma esnasında topladığı verileri analiz etme şansını yakalayabilmiş değil. Otonom sürüş teknolojisi üzerine çalışan şirketler, bu tarz kazaların ardından öncelikli olarak yetkili makamları bilgilendiriyor. Ardından kaza yerini inceleyen şirketler, farklı departmanlardaki çalışan küçük ekiplerle kaza anında neyin yanlış gittiğini tespit etmeye çalışıyor.

Soruşturma sonucunda Uber tarafından toplanan ve analiz edilen veriler, kazada suçun otonom sürüş sisteminde mi yoksa direksiyon başındaki operatörde mi olduğunun anlaşılmasını sağlayacak. Uber de bu bilgiler doğrultusunda bir sonraki adımın ne olduğuna karar verecek. Sorunun sistemden kaynaklanması durumunda, Uber’in testleri durdurma kararının daha uzun sürmesi bekleniyor. Hatanın operatör kaynaklı olması durumunda ise testlerin kısa süre içinde yeniden başlayabileceği belirtiliyor.

Uber sürücüsüz otomobillerini daha önce de yoldan çekmişti. Şirket, geçtiğimiz yılın mart ayında sürücüsüz otomobili otonom sürüş modundayken gerçekleşen bir kazanın ardından da testleri durdurmuştu. O kaza da Tempe’de meydana gelmişti. Polis tarafından o dönemde yapılan soruşturmada kazanın Uber’in suçu olmadığı sonucuna ulaşılmıştı.

Uber 2017’nin sonu itibarıyla otonom sürüş teknolojisine sahip araçların yaklaşık 3.2 milyon kilometre yol katettiğini açıklamıştı. Bu rakam oldukça yüksek olsa da, otonom sürüş yazılımının testler sonucunda ne kadar geliştiğini tespit etmek pek kolay değil. Uber sürücüsüz otomobil testlerini 2016’nın aralık ayında Arizona’ya taşımıştı. Şirket bu kararı Kaliforniya Motorlu Taşıtlar Dairesi’nin verdiği izni askıya alması nedeniyle almıştı.

Arizona’daki kaza, bir sürücüsüz otomobilin karıştığı ilk ölümlü kaza değil. 2016’nın mayıs ayında meydana gelen ve otonom modda ilerleyen bir Tesla’nın karıştığı trafik kazasında Tesla’nın sürücüsü hayatını kaybetmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here