Uber’in dünya genelindeki 5 büyük rakibi

0
154

uber mobil uygulama

Uber son zamanlarda adını, ticari taksi sahipleriyle yaşanan gerilim sayesinde duyurdu. Şirket bir yandan Türkiye’de faaliyet gösteren diğer özel yolcu taşıma servisleriyle rekabet ederken, bir taraftan da taksicilerden yoğun tepki görmeye başladı. Hatta bu tepki bazı durumlarda fiili saldırılara da dönüştü.

Teknoloji şirketi için dünya çapında işler pek de iyi gitmiyor gibi görünüyor. Her ülkede Uber’e karşı hem devlet hem de sektörün geleneksel oyuncularından gelen tepki var. Bununla birlikte şirket, bir yandan yolcu sayısını artırmaya ve büyük pazarlara yayılırken, bir yandan da zarar ediyor. Geçen yıl 4.5 milyar dolar zarar eden şirket, ondan önceki yıl da 2.8 milyar dolar zarar etmişti.

2019 yılında borsaya açılmayı planlayan Uber’e gerekli desteği, Japon teknoloji devi Softbank verdi. Daha önce de çeşitli yolcu taşıma uygulamalarına yatırım yapan Softbank, geçtiğimiz ayın sonunda Uber’e de sermaye desteğinde bulundu ve şirketin en büyük hissedarı hâline geldi.

CB Insights adlı şirket tarafından hazırlanan rapora göre, Amerikan şirketin piyasa değeri 68 milyar dolara ulaştı. CNBC’nin haberine göre, Uber’in farklı ülkelerdeki en büyük rakipleri aşağıdaki gibi sıralanıyor:

Didi Chuxing, Çin

Piyasa değeri: 52 milyar dolar

Uber’in dünyanın en kalabalık ülkesi Çin’deki en büyük rakibi konumunda olan Didi, Uber’in Çin’deki operasyonlarını satın almıştı. Uber, şu anda Didi’de yüzde 18’e yakın oranda hisseye sahip.

Ola, Hindistan

Piyasa değeri: 3.7 milyar dolar

Uber, Hindistan bölgesine yoğun biçimde yatırım yapıyor ve Ola’nın önünde yer alıyor. Softbank, Ekim 2017’de Ola’ya 2 milyar dolarlık yatırım yapmıştı.

Lyft, ABD

Piyasa değeri: 11.5 milyar dolar

Lyft, 2017 yılında taşıdığı yolcu sayısını iki katına çıkardığını açıklamıştı. Geçen yıl ABD’de gerçekleştirilmiş olan #DeleteUber kampanyası rakip şirket Lyft’e yaramış, Uber’e tepki gösteren tüketiciler tercihini ondan yana kullanmıştı. Uber CEO’su Dara Khosrowshahi de geçen yıl, ABD’nin Lyft ile yaşanan rekabetten dolayı kârlı bir pazar olmaktan çıktığını söylemişti.

Grab, Singapur

Piyasa değeri: 6 milyar dolar

Grab 2012 yılında Malezya’da, sadece 10 çalışanla kuruldu. Şirketin merkezi şimdi Singapur’da bulunuyor. Bölge genelinde de 3 binden fazla çalışanla hizmet veriyor.

Uber’in Güneydoğu Asya bölgesinde operasyonlarının bir bölümünü Grab’e satacağı söyleniyor.

GoJek, Endonezya

Piyasa değeri: 1.8 milyar dolar

GoJek Endonezya’da doğan bir teknoloji şirketi. Filosunda 400 binden fazla otomobil ve motosiklet bulunuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here