Uber Avrupa Birliği tarafından “taksi şirketi” olarak kabul edildi

0
148
uber avrupa birligi

Avurpa Birliği’nin en yüksek yargı kurumu olan Avrupa Adalet Mahkemesi, Uber ile ilgili kararını verdi. Bu karar çerçevesinde Uber Avrupa Birliği tarafından bir “taksi şirketi” olarak kabul edildi. Uber’in sürücü ve yolcu arasında “aracı olma” savunmasını reddeden mahkeme, Uber için daha sert düzenlemeleri hayata geçirmeye hazırlanan üye ülkelere kapıyı açmış oldu.

Davanın hakimleri, Uber’in “bilgi şirketi” olduğuna yönelik savunmasını inandırıcı bulmadı. Mahkemenin kararında Uber’in sunduğu hizmetle yolcu ve taksiciyi buluşturmaktan daha fazlasını yaptığı belirtildi. Kararda Uber’in vadettiği hizmetin sağlanabilmesi için Uber’in uygulamasının “olmazsa olmaz” niteliği taşıdığına dikkat çekildi.

Uber ise mahkeme tarafından alınan kararı sakin biçimde karşıladı. Şirket tarafından Engadget sitesine gönderilen açıklamada, Uber’in pek çok ülkede ulaşım yasaları çerçevesinde faaliyet gösterdiği ve bu durumun bir şeyi değiştirmeyeceği belirtildi. Avrupa’da yaşayan milyonlarca kişinin Uber ve benzeri servislerden yararlanmasının engellendiğini belirten şirket, sorun yaratan noktaların CEO Dara Khosrowshahi’nin belirttiği şekilde müzakere ve uzlaşıyla çözülebileceğinin altını çizdi.

Uber Avrupa Birliği tarafından iki yıl önce mercek altına alınmıştı

Uber Avrupa Birliği tarafından bundan iki yıl önce mercek altına alınmıştı. İspanya’daki bir taksici derneği, Uber’i lisanssız sürücü çalıştırarak hem haksız avantaj elde etmek hem de taksi lisansı için gerekli süreç ve masraflardan kaçmakla suçlamıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here