TÜSİAD, Türkiye – Çin “Dijital Ticaret Sektörü Raporu”nu yayımladı

TAKİP EDİN

178BeğenenlerBeğen
922TakipçilerTakip Et
159TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
Raporda; Türkiye’nin dijital altyapısının geliştirilmesi için teknoloji alanında ülke olarak atılım yapmakta olan Çin ile işbirliği yapılmasının önemine dikkat çekildi

 

TÜSİAD Çin Network çalışmaları kapsamında, Türkiye ve Çin arasındaki ekonomik ilişkilere katkı vermek amacıyla, potansiyel teşkil eden sektörler özelinde, ilgili kamu yetkilileri ve her iki ülkeden özel sektör paydaşlarının katılımıyla yuvarlak masa toplantıları düzenliyor. Bu çerçevede, “ulaştırma/lojistik”, “turizm”, “bilgi ve iletişim teknolojileri”, “gıda ve tarım ürünleri” sektörlerini ele alan toplantılar düzenlendi. Son sektörel yuvarlak masa toplantısında ise dijital ticaret alanında iki ülke arasındaki işbirliği olanaklarına odaklanıldı ve bu çerçevede bir TÜSİAD raporu yayımlandı.

Atlı Global işbirliğinde hazırlanan rapor, Türkiye ve Çin arasında dijital ticaret konusunda aşağıdaki üç alanda fırsatları irdeliyor ve bir dizi politika önerisi içeriyor.

  • Çin’in küresel dijital ticaret platformları
  • Çin ile teknoloji alanında iş birliği
  • Çin’den Türkiye’nin dijital ticaret girişimlerine yatırım çekilmesi

Raporda şu hususa dikkat çekiliyor:

“Dijital ticaret kapasitesinin artırılması noktasında bu alanda dünyada öncü konumda olan Çin ile iş birliği Türkiye için önemli faydalar sağlayacaktır. Bu bağlamda, Türk firmalarının Çin’in küresel dijital ticaret platformlarında faal bir şekilde yer almaları ülkemizin e-ihracat hacmini artırmaya katkıda bulunacağı gibi, Türkiye’nin dijital altyapısının geliştirilmesi için teknoloji alanında ülke olarak büyük bir atılım yapmakta olan Çin ile iş birliği yapılması ve Çin’den Türkiye’nin dijital ticaret girişimlerine yatırım çekilmesi öncelikli olarak gündemde yer alması gereken konulardır.”

Serkan Sevim: Üniversite gençliğimizin dijital meslekler konusundaki eğitiminde Çin ile hayata geçirebileceğimiz fırsatlar görüyoruz

TÜSİAD’ın Türkiye-Çin ilişkilerini son derece önemsediğini ifade eden TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masa Başkanı Serkan Sevim şu ifadeleri kullandı:
“Son 15 yılda dünya ekonomisindeki dijitalleşme ile gerçekleşen dönüşüm sonucunda başta Çin olmak üzere Asya menşeili şirketlerin dünya pazarından aldığı pay artmaktadır. Gerek dijital altyapılarımızın gelişimi, gerekse 8 milyonu bulan üniversite gençliğimizin dijital meslekler konusundaki eğitimi konularında Çin ile beraber hayata geçirebileceğimiz büyük fırsatlar görüyoruz.”

Korhan Kurdoğlu: Çin ile işbirliği, Türkiye’nin küresel dijital ekosistem içerisindeki konumunu güçlendirmesine büyük katkılar sağlayacak

TÜSİAD Çin Network Başkanı Korhan Kurdoğlu; Çin’in, perakende dijital ticarette dünyada en büyük hacme sahip olan ülke olduğu gibi, bu alanda en yüksek büyüme hızına sahip olan ülkelerden birisi konumunda bulunduğuna dikkat çekti. Kurdoğlu, Çin ile iş birliğinin, Türkiye’nin dijital ticaret altyapısını geliştirmesi ve küresel dijital ekosistem içerisindeki konumunu güçlendirmesine büyük katkılar sağlayacağını ifade etti.

Görsel: Serkan Sevim, TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Dijital Türkiye Yuvarlak Masa Başkanı

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here