Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği kuruldu

TAKİP EDİN

177BeğenenlerBeğen
901TakipçilerTakip Et
159TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

Birliğin kuruluş esasları dün yayımlandı ve yürürlüğe girdi

 Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği’nin kurulduğu açıklandı. Resmî Gazete’nin 28 Haziran tarihli sayısında yayımlanan karara göre, birliğin statüsü belirlendi. 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun uyarınca Türkiye Ödeme ve Elektronik Para Kuruluşları Birliği‘nin organları, görev ve yetkileri ile çalışma ilke, usul ve esasları belirlendi.

Birliğin amacı

Kararda birliğin amacı, “, “Üyelerinin müşterek ihtiyaçlarını karşılayarak mesleki faaliyetleri kolaylaştırmak, birbirleri, temsilcileri ve müşteri ile olan ilişkilerinde dürüstlüğü ve güveni hakim kılmak üzere meslek disiplini ve ahlakını korumak, üyelerin dayanışma içerisinde çalışmasını, iktisadi menfaatlerinin korunmasını ve mesleki konularda gelişimini sağlamak, üyeler arasında rekabetçi ortamın korunmasını, haksız rekabetin önlenmesini ve ödemeler alanının geliştirilmesini temin etmek” ifadeleriyle açıklandı.

Türkiye’deki ödeme kuruluşları üye olmaya zorunlu

Merkezi İstanbul olarak belirlenen birliğe Türkiye’de faaliyet gösterecek ödeme ve elektronik para kuruluşları, faaliyet izni aldıkları tarihten itibaren 1 ay içerisinde birliğe üye olmak için başvurmaya zorunlu tutuldu. PTT ise üye olmak için başvuruda bulunması durumunda üye olarak kabul edilecek.

 

 

 

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here