Startups.watch rakamlarıyla Türkiye Girişim Ekosistemi’nin 2021 tablosu açıklandı

TAKİP EDİN

180BeğenenlerBeğen
808TakipçilerTakip Et
157TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Girişim ekosistemi yatırımları konusunda uzman tek kuruluş olan Startups.Watch, çarşamba günü Zorlu PSM Meydan Fuaye’de düzenlediği ve Birnoktabir’in de destek verdiği 2022 Yıllık Etkinliğinde, Türkiye girişim ekosisteminin 2021 rakamlarını paylaştı. Startups.watch verilerine göre Türkiye’de girişim ekosistemi yatırımları 2021 yılında 1.5 milyar doları aştı.

Rapora göre tüm dünyada yatırım, değerleme, fon kuruluş rekoru kırıldı. Startups.Watch kurucusu Serkan Ünsal’ın açıkladığı rakamlara göre Türkiye’de melek ve VC aşamalarında 294 yatırım turunda 1 milyar 552 milyon dolar yatırım yapıldı. Getir, 2021 yılında tek başına 983 milyon dolar yatırım aldı ve unicorn oldu. Getir son yatırımlarla birlikte 12 milyar dolar değerlemeye ulaşarak Decacorn girişimlerden biri oldu. Dream Games 2021 yılında 205 milyon dolar yatırım aldı ve unicorn oldu. 2 gün önce de aldığı yatırımla birlikte toplam değerlemesi 2.75 milyar dolara ulaştı.

Trendyol ise olgunluk aşamasında Türkiye’deki en büyük yatırımı aldı ve decacorn olmayı başardı. Oyun sektörü 52 yatırım turu ve 265 milyon dolar yatırım ile en gözde sektör oldu. Değerlemeler yüzde 80 arttı. Private Equity’ler de erken aşama oyun girişimlerine yatırıma başladı. Toplam 294 yatırım turunun 44’üne yabancı yatırımcılar da katıldı. Rapora göre Türkiye en çok yatırım yapılan 10 Avrupa ülkesinden biri olmayı başardı. Orta Doğu ve Kuzey Afrikada ise 2’inci sırada yer aldı. Ancak kişi başına düşen yatırım miktarında ise gidilecek halen uzun bir yol var.

Uzun dönemli destekçileri arasında Türk Telekom’un da bulunduğu Startups.Watch raporuna göre Avrupa’da en çok yatırım alan şehirler arasında İstanbul 13’üncü sırada yer aldı. Yatırım adedi olarak ise 4’üncü sırada yer aldı. Orta Doğu ve Kuzey Afrikada ise Tel Aviv’den sonra 2. sırada yer aldı, Dubai’yi ise ilk defa geçti. Yaklaşık olarak her 3 yatırımın birinde kurumlar ve kurumsal girşim sermayesi şirketleri (CVC) yer aldı. 294 yatırımın sadece 40’ında kadın girişimci vardı. Kadın girişimcilere yatırım konusunda 2021 kötü geçti. Ancak rakamların kötü olmasında oyun sektöründeki kadın girişimci sayısının düşük olması etkin oldu. Hepsiburada halka arzı dışında 100 milyon dolar üzeri büyük bir çıkış gerçekleşmedi.

Devletten fikir aşamasında büyük destek

Açıklanan rakamlara Türkiye’de 2017 ile 2021 yılları arasında 850 milyon dolarlık fon kurulmuş oldu. En aktif yatırımcılar arasında kurumsal girişim sermayesi olarak 14 yatırımla TechOne Ventures yer aldı. Kurumsal girişim sermayesi fonu olarak ise 22 yatırımla Alesta dikkatleri üzerine topladı. Yine melek yatırım ağı açısından bakıldığında Keiretsu Forum, 19 girişime yaptığı yatırımla dikkat çekti. Kitlesel fonlama tarafında ise Fonbulucu 18 girişime yatırım yaparak önemli başarı elde etti. Tübitak BiGG yine fikir aşamasındaki girişimlerin en büyük finansman kaynağı oldu.

Türkiye insan kalitesi ile fark yaratıyor

Girişim ekosistemini buluşturan Startups.Watch etkinliğinde konuşan Cumhurbaşkanlığı Yatırım Ofisi Başkanı Burak Dağlıoğlu Türkiye’nin en büyük yatırım avantajının girişimci ve iyi eğitilmiş insanlar olduğunun altını çizdi. “Türkiye’nin yatırım alırken en önemli farkını insan kalitesi oluşturuyor. Trendyol, Getir, Yemeksepeti e-ticaret şirketlerinin, Peak, Dream Games gibi oyun girişimlerinin kurucularının girişimci ruhu, sahip olduğu insan kalitesiyle yatırımcının dikkatini çekiyor. Bir de Türkiye’nin sahip olduğu eşsiz konum da bölgede iş yapmak isteyenlere önemli avantaj sağlıyor. Türkiye’nin sahip olduğu değerlerle gördüğü ilgi her yıl daha çok artıyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz