Türk start-up ekosisteminin en büyük çıkışı: Peak, 1,8 milyar dolara satıldı

  0
  202

  2010’da kurulan Peak, 10 yılda 1,8 milyar dolara Zynga’nın oldu

   Zynga, Türk oyun start-up’ı Peak’i 1,8 milyar dolara satın aldı. Bu satın alma Türk start-up ekosistemindeki en büyük çıkış olarak gösteriliyor. Bir önceki en büyük satın almanın, rakam resmen doğrulanmasa da, 728 milyon dolarla Alibaba’nın Trendyol’ u bünyesine katması olduğunu not edelim.

  Satın almaya ilişkin Peak’ten yapılan açıklamada, “Anlaşma ile sadece ortaklık yapısı değişen Peak, faaliyetlerini ekibinde ve yönetiminde hiçbir değişiklik olmadan kendi markası altında sürdürerek bir Türk şirketi olarak kalmaya devam ederken, hisselerini 1,8 milyar dolara Zynga’ya devredecek” denildi. Peak, mühendislik, sanat, tasarım, işletme ve sosyal bilimler dallarında Türkiye’nin 35 farklı üniversitesinde eğitim görmüş 100 kişilik bir ekipten oluşuyor. Bu ekip, 29 yaş ortalamasıyla Türkiye’nin en genç ekiplerinden biri. Ekip, 10 yıldır İstanbul’da çalışıyor ve dünyanın en büyük oyunlarını yine İstanbul’daki ofislerinden geliştirip büyütüyor.

  Zynga Türk oyun pazarına yabancı değil

  Zynga’nın paylaştığı verilere göre, satın alma için belirlenen 1,8 milyar doların yarısı nakit, yarısı hisse senedi olarak ödenecek. Zynga’nın bu satın almaya imza atmasının ardındaki en önemli nedenlerden biri ise Peak’in sahip olduğu Toon Blast ve Toy Blast isimli iki oyun. Zynga bu oyunların günlük aktif kullanıcısı sayısının 12 milyonun üzerinde olduğunu ifade ediyor ve bu oyunların bünyelerine geçmesiyle günlük aktif kullanıcılarının yüzde 60 artacağını aktarıyor.

  Sidar Şahin’in 2010 kurduğu Peak, Crunchbase’te yer alan verilere göre, beş turda toplam 18 milyon dolar yatırım topladı. 2007’de kurulan Zynga, 2011’den bu yana Nasdaq borsasında işlem görüyor ve piyasa fiyatı 8,75 milyar dolar seviyesinde görünüyor.   Öte yandan, Zynga’nın Türk oyun pazarına yabancı olmadığını not edelim. Zira şirket, 2018’de Gram Gamesi’i 250 milyon dolara bünyesine katarken, 100 milyon dolara Peak’ın kart oyunları bölümünü 2017’de satın almıştı. Satın alma işleminin bu yılın üçüncü çeyreğinde tamamlanması bekleniyor.

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here