Travis Kalanick Uber hisselerinin yüzde 2.9’unu satıyor

0
143
travis kalanick uber

Uber ile SoftBank arasındaki yatırım anlaşması kısa süre önce duyurulmuştu. Uber hissedarlarının ve yönetim kurulunun bu anlaşma konusundaki en önemli motivasyonlarından birisi, şirketin kurucusu ve eski CEO’su Travis Kalanick’in gücünü kırmaktı. Ancak bu anlaşma Kalanick’e de fayda sağlamış gibi görünüyor.

Kalanick, CEO’luğu bırakmasına rağmen Uber’in hisselerinin yüzde 10’unu elinde bulunduruyordu. Şirkete yakın kaynaklardan gelen haberlere göre, Kalanick elindeki hisselerin yaklaşık üçte birini satacak. Bu satış, Uber ve SoftBank arasındaki yatırım anlaşması çerçevesinde gerçekleştirilecek.

Kalanick’in satacağı Uber hisseleri, şirketin toplam hisselerinin yüzde 2.9’una tekabül ediyor. Gelen bilgilere göre, bu hisselerin satışından Kalanick’in cebine 1.4 milyar dolar gibi bir rakam girecek. Eski Uber CEO’su, satışa rağmen, yüzde 7.1 oranında daha Uber hissesinin sahibi olmaya devam edecek.

Travis Kalanick görevi Dara Khosrowshahi’ye devretmişti

Uber içn 2017 pek de iyi başlamamış ve şirketin adı sürekli olarak skandallarla anılmıştı. Şirketin kurumsal kültürüne gelen yoğun eleştirilerin sonucunda Travis Kalanick önce izne ayrılmış, daha sonra da CEO’luktan ayrılmıştı. Uber yönetim kurulu bir süre sonra CEO’luğa Dara Khosrowshahi’yi getirmişti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here