Tarım Bakanlığı, E-Tarım portalını tanıttı

TAKİP EDİN

181BeğenenlerBeğen
868TakipçilerTakip Et
157TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
Bakan Pakdemirli’nin verdiği bilgiye göre, portal sayesinde çiftçiler 300 milyon TL tasarruf edecek

Tarım Bakanlığı’nın devreye aldığı E-Tarım portalı tanıtıldı. Çarşamba günü bakanlığın sosyal medya hesaplarından tanıtılan portalda, bütün tarımsal ve hayvansal kayıtların ve işlemlerin tek bir platformda toplanıyor.

Tanıtım toplantısında konuşan Tarım ve Orman Bakanı, “Bakanlık olarak; 2018 yılında e-devlet entegrasyonunu başarıyla gerçekleştirdik. Şu ana kadar 77 entegre hizmeti, 270 kimlik doğrulama hizmetini vatandaşlarımıza sunuyoruz. E-devlet sisteminde en fazla hizmet veren Bakanlıklardan birisi olduğumuzu da önemle ifade etmek istiyorum” dedi. Bakan Pakdemirli, bakanlığın uydu teknolojilerini de yaygın olarak kullandığını belirtti. Türkiye’de uydu teknolojilerini en fazla kullanan bakanlıklardan biri olduklarını ve uydu görüntüleri sayesinde; tarım ve orman varlıklarını, su kaynaklarımızı izlediklerini ifade eden Pakdemirli, sorun olması durumunda anında çözüm üretebildiklerini belirtiyor.

E-Tarım portalının ayrıntıları

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli hayata geçen E-Tarım Portalının ayrıntılarını paylaştı ve şunları söyledi: ”E-Tarım Portalı; Bakanlığımızın çiftçi, vatandaş ve firmalara yönelik tüm işlemlerini tek çatı altında toplayan online bir sistemdir. Yani her bir iş için İl/İlçe Müdürlüğüne gitmeden, her bir işlem için ayrı ayrı sistemlere girmeden, E-tarım portalı üzerinden yüzlerce hizmete tek çatıda ulaşabileceksiniz. Sisteme etarim.gov.tr web adresinden giriliyor. Android veya iOS uygulamaları ile sistemi cep telefonunuza veya tabletinize indirebilirsiniz. Çiftçilerimiz için 88 hizmet, vatandaş ve firmalar için 50 hizmet olmak üzere toplam 138 hizmeti buradan sunuyoruz.”

Çiftçiye yılda 300 milyon lira tasarruf

Bakan Pakdemirli’nin verdiği bilgiye göre, portal çiftçilere zaman ve malî olarak da önemli tasarruf sağlayacak. Bu tasarrufları açıklayan Pakdemirli. ”Bir çiftçi; yıl içerisinde ÇKS, destek başvuruları, hayvanları ile ilgili iş ve işlemleri için İl/İlçe Müdürlüğüne ortalama 3 ila 8 defa gidiyor. Her seferde yol dâhil, ortalama 1 saatini harcıyor. E-tarım portalı sayesinde bir kez bile İl/İlçe Müdürlüğüne gitmeden, işlemini dijital olarak yapmasını sağlayabilirsek; Türkiye’deki 2,7 milyon çiftçi için 2,7 milyon saat tasarruf etmiş oluruz. Ya da 55’lik bir traktörle, 1 saatte ortalama 5 dekar arazinin işlemesi yapılırsa, 2,7 milyon saatte 13,5 milyon dekar arazi işlenebilir. Bu da Türkiye’deki mısır ekili 6,4 milyon dekar arazinin 2 katından fazlasının işlenmesi demektir” ifadelerini kullandı. Malî tasarruflara da değinen Pakdemirli, “Sistem sayesinde üreticimiz işlemlerini dijital olarak yaparsa, yılda ortalama 110 Lira tasarruf etmiş olacaktır. 2,7 milyon çiftçimiz için de yaklaşık 300 milyon TL tasarruf sağlanacaktır. Bu miktar ile 157 bin ton buğday tohumu alınabilir. Bu tohum ile 7,1 milyon dekar arazide, 2,5 milyon ton buğday hasat edilebilir. Böylece ekonomiye yılda 4,1 milyar lira katkı sağlanacaktır” şeklinde görüşlerini paylaştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here