PAYLAŞ

Suudi Arabistan, geçtiğimiz kasım ayında yolsuzluk iddiasıyla gözaltına aldığı 100’den fazla kişiyi serbest bıraktı. Serbest bırakılanlar arasında küresel teknoloji sektörünün önemli yatırımcıları arasında yer alan Prens El-Velid bin Talal da bulunuyor. “Arap Warren Buffett” olarak da anılan El-Velid’in eski ve mevcut yatırımları arasında Apple, Amazon, AOL, eBay, HP, Twitter ve Lyft gibi şirketler yer alıyor.

El-Velid, geçtiğimiz kasım ayında tutuklanmasının ardından yaklaşık iki ay boyunca bir cezaevi olarak işlev gören Riyad’daki Ritz-Carlton Oteli’nde tutulmuştu. Buradaki diğer tutuklarla mali olarak uzlaşan Suud yönetiminin yaklaşık 100 milyar dolarlık bir kefalet bedeli toplayacağı iddia ediliyor. El-Velid’in payına düşen miktarın ne kadar olduğu ise henüz bilinmiyor.

Yaklaşık 17 milyar dolarlık bir servete sahip olan prensin payına düşen parayı ödemekte pek zorlanmayacağı söylenebilir. Ancak serbest bırakılmadan kısa bir süre önce Reuters’a konuşan El-Velid, bir kez daha masum olduğunun ve herhangi bir yolsuzluk içinde bulunmadığının altını çizdi. Tutuklanmasının bir yanlış anlaşılma sonucu gerçekleştiğini belirten El-Velid, veliaht prens Muhammed bin Selman’ın ekonomik reformlarının desteklediğini dile getirdi. Para aklama ve rüşvet gibi suçlamalarla karşı karşıya olan El-Velid, bu suçlamalardan tamamen aklanmayı beklediğini sözlerine ekledi.

Suudi Arabistan El-Velid’in mal varlığına el koyacak mı?

Prensin serbest bırakılma koşulları hâlâ belirsizliğini korurken, El-Velid yatırım şirketi Kingdom Holding Company’yi kontrol etmeyi sürdürmeyi beklediğini belirtti. Yatırımcı prens, iş ortaklarına varlıklarını Suudi Arabistan yönetimine devretme gibi bir zorunluğu olmadığı konusunda güvence verdi.