spotify hisseleri

Tencent Çin dışındaki varlığını daha belirgin hâle getirmek adına yeni adımlar atmaya devam ediyor. Müzik endüstrisini de kapsayan bu adımlar da Spotify da Çinli teknoloji devine eşlik edecek gibi görünüyor. Spotify Tencent bünyesindeki müzik şirketiyle hisse değişimi gerçekleştireceğini açıkladı.

Tencent Music Entertainment (TME) adını taşıyan şirket, çevrim içi müzik ve karaoke pazarlarında faaliyet gösteriyor. TME ve Spotify arasındaki hisse değişiminin hangi oranlarda gerçekleşeceği hâlâ belirsizliğini koruyor. Taraflar bu konuda bilgi vermezken, Tencent’in Spotify ile ilgili planları bu anlaşmayla sınırlı kalmıyor. Çinli şirket, Spotify’ın mevcut destekçilerinden ikincil hisseleri alarak yatırımını daha ileriye taşımayı planlıyor.

Spotify için Tencent ile gerçekleştirilen anlaşmanın zamanlamasının dikkat çekici olduğu söylenebilir. Popüler çevrimiçi müzik servisi, 2018’de halka açılmayı planlıyor. Şirketin halka arz sürecinde bir yatırım şirketiyle çalışmak yerine doğrudan listeleme yolunu tercih edeceği ve aracısız biçimde alıcılara ulaşacağı söyleniyor. Tencent ile yapılan anlaşmanın bu süreci nasıl etkileyeceği şimdilik bilinmiyor.

Spotify Tencent’in destekleyeceği ilk popüler şirket değil

Spotify Tencent ile temaslara uzun süre önce başlamıştı. Hatta bir dönem Tencent’in Spotify’ı satın alacağı söylense de, bu iddia gerçeğe dönüşmemişti. Tencent, Spotify öncesinde Tesla ve Snapchat gibi popüler şirketlere de yatırım yapmıştı.