spotify hisseleri

spotify kullanici sayisiDünyanın en popüler çevrim içi müzik servisi Spotify, gelir elde etme konusunda başarılı bir performans sergiliyor. Gelirlerini bir yıl önceye kıyasla yüzde 50 oranında artıran şirket, bu dönemde kasasına 3.3 milyar dolar koydu. Spotify kullanıcı sayısı ise 140 milyona ulaştı.

Söz konusu rakam servisin hem ücretsiz hem de Premium abonelerini kapsıyor. Spotify’dan geçtiğimiz yılın sonlarında yapılan açıklamada toplam kullanıcı sayısının 120 milyon olduğu belirtilmişti.

Finansal sonuçlar Spotify için olumlu bir tablo çizse de, şirketin büyümek için tedbiri elden bırakmaması gerektiğini de hatırlatıyor. Çevrim içi müzik servisi, önümüzdeki iki yıllık süre içinde plak şirketlerine minimum 2 milyar dolar ödeyecek. Plak şirketleri Spotify’dan hem bir baz ücret ödemesini hem de gerçek dinleme rakamları doğrultusunda bu ücretin üzerine eklemeler yapmasını bekliyor.

Bu durum Spotify’ın kârının gelirine kıyasla neden düşük olduğunun anlaşılmasını sağlıyor. Çevrim içi müzik servisi, gelirinin büyük kısmını katalogunu canlı tutmak için eser ve hak sahiplerine aktarıyor.

Spotify kullanıcı sayısı sayesinde müzakere gücü kazandı

Spotify zaman içinde eser sahiplerine karşı bazı avantajlar kazansa da, bunların mali tabloya kısa vadede nasıl bir etki yapacağı bilinmiyor. 140 milyon kullancıya sahip olmak, Spotify’a plak şirketleriyle yürüttüğü görüşmelerde önemli bir güç sağlayacaktır. Ancak bu grup içinde Premium abonelerinin sayısı Spotify için daha fazla anlam ifade ediyor. Mart ayında açıklanan rakamlara göre, Spotify’ın 50 milyon Premium abonesi bulunuyor. Giderek büyüyen kullanıcı grubunun Spotify’a ne zaman daha fazla katkıda bulunacağı konusunda ise şimdiden bir şey söylemek mümkün değil.