PAYLAŞ

Şarkıları tanıma konusunda pek çok kişinin aklına gelen ilk isim Shazam olsa da, kısa süre önce Apple tarafından satın alınan şirket bu pazarda yalnız değil. SoundHound da müzik tanıma uygulamaları kategorisinin dikkat çeken üyelerinden biri konumunda. Recode sitesinde yer alan habere göre, şirketin piyasa değeri son yatırım turuyla birlikte 1 milyar dolara yükseldi. Sorunlarına rağmen, piyasa değerini 10 haneli sayılara taşımayı başaran şirket, “sanal asistan” konseptinin hâlâ değerli olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.

Şirket son olarak geçtiğimiz kasım ayında ismi açıklanmayan bir yatırımcıdan 50 milyon dolarlık bir yatırım aldı. Geçtiğimiz yılın ocak ayında ise 75 milyon dolarlık bir yatırım turunu tamamlayan şirketin o dönemki piyasa değeri 830 milyon dolar olarak açıklanmıştı. Apple’ın Shazam’a 400 milyon dolar ödediğini göz önüne alınca SoundHound için biçilen değerin biraz daha etkileyici göründüğü rahatlıkla söylenebilir. Ancak bu noktada Apple’a satılmasından önce Shazam’a da 1 milyar dolara yakın bir değer biçildiğini hatırlatmakta fayda var.

SoundHound odak noktasını değiştirdi

12 yıl önce kurulan SoundHound, son yıllarda odak noktasını müzik tanıma özelliğinden farklı bir noktaya kaydırdı. Hizmetlerinin merkezine Hound isimli uygulamasını yerleştiren şirket, ses tanıma ve yapay zekâ gibi teknolojileri kullanarak Siri ve Alexa gibi dijital asistanlarınkine benzer bir çözüm sunuyor.