PAYLAŞ

SoftBank Vision Fund adını verdiği yatırım fonuyla teknoloji girişimlerine 100 milyar dolar yatırım yapacağını açıkladığında Silikon Vadisi’nden bunun “gerçekleşmesi mümkün olmayan” bir hedef olduğuna dair itirazlar gelmişti. Ancak SoftBank tarafından açıklanan son rakamlar, Vision Fund’ın yatırım hedefine emin adımlarla ilerlediğini gösteriyor.

SoftBank’ten yapılan açıklamaya göre, Vision Fund nakit havuzunun neredeyse yüzde 40’ını yatırıma dönüştürmeyi başardı. Japon telekomünikasyon devinin son çeyrek rakamlarına göre, Vision Fund ve beraberinde işleyen Delta Fund 2017’nin sonu itibarıyla 27.5 milyar dolarlık yatırım gerçekleştirdi. Bu rakamın üzerine 7.7 milyar dolarlık Uber ve 4.6 milyar dolarlık Didi yatırımları eklendiğinde toplam miktar 40 milyar dolara dayanıyor.

SoftBank CEO’su Masayoshi Son, Vision Fund’ın Silikon Vadisi’ni nasıl değiştirdiğini de Uber’e yaptıkları yatırım üzerinden anlatıyor. 8 milyar doları tek bir şirkete yatırmanın görülmüş bir şey olmadığını belirten Son, rakip fonların elinde yatırım için maksimum 1 milyar dolar civarında bir para olduğunu belirtti. Son, belli bir segmentte lider olan “özel şirketlere” yatırım yapmayı tercih ettiklerini sözlerine ekledi.

SoftBank Vision Fund’ı yaptığı anlaşmalarla destekliyor

SoftBank Vision Fund’ı yaptığı satın alma anlaşmalarıyla da destekliyor. İngiliz yonga üreticisi ARM’yi satın alan SoftBank, ARM’nin yüzde 25 hissesini 8 milyar dolar karşılığında Vision Fund’a devretmişti. SoftBank dışında Suudi Arabistan ve Abu Dhabi’nin varlık fonları tarafından da desteklenen Vision Fund’ın yatırımları arasında Slack ve WeWork gibi şirketler de bulunuyor.