SoftBank Uber’in yüzde 20’sini satın alıyor

0
133
softbank uber

Japon teknoloji devi SoftBank ve Uber arasındaki anlaşma sonunda resmiyet kazandı. Aylardır devam eden sürecin tamamlanmasıyla birlikte SoftBank Uber’in yüzde 20’sine sahip olacak. Bu sürecin tamamlanmasıyla birlikte Uber’in piyasa değeri yaklaşık yüzde 30 oranında azaldı ve 70 milyar dolardan 48 milyar dolara indi. Bu durum, Uber’in 2017’de yaşadığı skandalların bir göstergesi olarak değerlendiriliyor.

Yeni dönemin asıl etkisi, Uber’in değerinin düşmesinden ziyade şirketin yönetim anlayışında olacak gibi görünüyor. Uber’in eski CEO’su Travis Kalanick, art arda gelen skandalların sonunda geçtiğimiz yaz itibarıyla görevini bırakmıştı. Ancak şirketin yönetim kurulundaki koltuğunda oturmaya devam eden Kalanick, Uber’in karar mekanizmalarındaki etkisini korumayı başarmıştı. Yaklaşık yüzde 16 değerinde bir oy gücüne sahip olan Kalanick, yönetim kurulundaki başka üyeler tarafından da destekleniyor.

Ancak SoftBank ve Uber arasında yapılan anlaşmayla birlikte şirketin yönetim kurulunda da ciddi değişiklikler gerçekleştirilecek. Yönetim kurulundaki üye sayısı 11’den 17’ye çıkacak. Yeni üyelerden ikisi doğrudan SoftBank tarafından seçilecek. Bu yeni dağılımla birlikte Travis Kalanick’ın Uber’in yönetimindeki etkisinin ciddi ölçüde azalması öngörülüyor.

SoftBank’in ilk yatırımcılardan topladığı Uber hisseleri için hisse başına yaklaşık 33 dolar gibi bir rakam ödediği belirtildi. Şirket, bunlara ek olarak 1 milyar dolar ödeyerek doğrudan Uber’den hisse alımı gerçekleştirdi.

SoftBank Uber öncesinde de ses getiren yatırımlar yapmıştı

SoftBank Uber öncesinde de teknoloji dünyasında ses getiren yatırımlar gerçekleştirmişti. İlk olarak 2012’de Amerikan mobil operatörü Sprint’i satın alan SoftBank, daha sonrasında da İngiliz yonga üreticisi ARM’yi ve Alphabet’in robot üreten şirketi Boston Dynamics’i bünyesine katmıştı. SoftBank, yerel pazarlarda Uber ile rekabet eden Didi Chuxing, Grab ve Ola gibi şirketlere de yatırım yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here