SoftBank e-ticaret şirketi Paytm’e 400 milyon dolar yatırım yaptı

0
166
softbank vision fund

SoftBank rakip şirketlerin daha önce yatırım yaptığı girişimlere yatırım yapma geleneğini sürdürüyor. Japon teknoloji devi, aralarında Alibaba’nın da bulunduğu bir grup şirketle Hindistan merkezli e-ticaret şirketi Paytm’e 450 milyon dolar yatırım yaptı. Bu yatırımla birlikte Paytm’in piyasa değerinin 1.5 – 2 milyar dolar seviyesine yükseldiği belirtilirken, yatırımın 400 milyon dolarlık kısmının SoftBank tarafından gerçekleştirildiği ifade edildi.

SoftBank, Hindistan’ın e-ticaret ekosistemine yabancı değil. Şirket daha önce de Vision Fund aracılığıyla Flipkart’a yatırım yapmıştı. Japon teknoloji devi, Snapdeal’a da yatırım yapmış ve Snapdeal ile Flipkart’ı birleştirmeye çalışmış, ancak bu amacında başarılı olamamıştı.

Alibaba ise mobil ödemeler üzerine uzmanlaşan Paytm’in uzun süredir önemli destekçileri arasında yer alıyor. Alibaba geçtiğimiz yıl Paytm’in çatı şirketi, One97 Communications’a 1.4 milyar dolar yatırım yapmıştı. Yeni yatırım, Paytm’in e-ticaret alanında da daha fazla odaklanacağının işaretini veriyor.

Paytm’in COO’su Amit Sinha, SoftBank ve Alibaba gibi şirketlerin katıldığı yeni yatırım turunun şirketin büyüme modeline olan inancı ortaya koyduğunu belirtti. SoftBank ise Paytm’in sistemi sayesinde Hindistan’da 15 milyon fiziksel işyerinin e-ticaret ekosistemine dahil edilebileceğine dikkat çekti.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here