Snap halka arz başvurusunu resmen yaptı, şirket hakkında detaylar ortaya çıktı

WatchGuard, Panda Antivirüs’ü bünyesine kattı

WatchGuard ortakları Panda Security’nin Early Access Programı aracılığıyla gelişmiş EDR çözümünden anında değer elde etmeyi hedefliyor Ağ güvenliği ve zekası, güvenli Wi-Fi ve çok faktörlü...

Etiya yapay zeka destekli Dijital Etkileşim Yönetimi platformunu duyurdu

Yazılımla markaların tüm dijital kanallarını tek platformdan birarada yönetiliyor ve en değerli bilgi olan müşteri duygusu analiz ediliyor Ülkemizde tekil olarak 54 milyon sosyal medya...

Haziran’da Netflix’te neler var?

İnternet yayın ve eğlence platformu Netflix, Türkiye'de Haziran ayında yayımlayacağı programları açıkladı. Orijinal dizi, belgesel ve filmlerden oluşan içerikleri aşağıda paylaşıyoruz: NETFLIX ORİJİNAL DİZİLERİ Dark: Sezon...

Suriyelilere startup desteği

Suriyelileri, Türk ortaklarla birlikte girişimci yapacak AB destekli proje başladı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve ICMPD (Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi)...

Akbank ve E-Bursum iş birliğine gidiyor

Proje kapsamında Eylül ayından itibaren gençlerin eğitim burslarına kolayca ve tam zamanında erişimi Akbank aracılığıyla sağlanacak Akbank, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla kurulan bir sosyal...

TAKİP EDİN

154BeğenenlerBeğen
889TakipçilerTakip Et
104TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

snapchat uygulaması

Snapchat, ya da resmi adıyla Snap en sonunda halka açılıyor. Şirket 3 milyar dolarlık halka arz için resmi başvurusunu gerçekleştirdi. Amerikan Takas ve Menkul Değerler Komisyonuna (SEC) resmi başvurusunu yapan şirket, başvuru belgesiyle birlikte hem kendisi hem de Snapchat uygulaması hakkında birçok ayrıntıyı da kamuoyuna açıkladı. Başvuru dokümanı Snap’in karşılaştığı zorlukları detaylandırıyor. İlginçtir ki, şirket kendisine Apple’ı rakip olarak görüyor.

Snap, Snapchat’in Google ve Apple’ın sahibi oldukları mobil platformlarda çalışan bir uygulama olduğunu belirtiyor. Diğer uygulamalar gibi bu mobil platformlarda kontrol edemediği faktörlere bağlı olduğunu, bunun da kullanıcı büyümesi, kullanıcıların muhafaza edilmesi ve katılımcılık gibi unsurlara ciddi şekilde zarar verdiğini söylüyor.

İlginçtir ki, Snap Apple’ın kendisine rakip olduğunu belirtiyor. Çünkü iPhone üreticisinin Snapchat’e rakip olan bazı ürünleri bulunuyor, ayrıca kendi reklam birimini çalıştırıyor. Her ne kadar başvuru belgesinde belirtilmese de, Snapchat’in iMessage ve FaceTime servislerini işaret ettiği düşünülüyor.

Doğal olarak Snap, diğer şirketlerin de giderek daha fazla tehdit hâline geldiğini söylüyor, bunların arasında Facebook’un Instagram ve WhatsApp servislerini de örnek olarak gösteriyor.

Snap, hem yurt içinde hem de uluslararası pazarda yaptıkları her işe rakip girişimlerle karşılaştığına dikkat çekiyor. Rakipleri arasında hem Apple, Facebook, Instagram, WhatsApp, Google, YouTube, Twitter, Kakao, LINE, Naver, Tencent gibi, kullanıcılarına geniş yelpazede ürünler, servisler, içerik ve çevrim içi reklam teklifleri sunan büyük şirketleri, hem de çeşitli Snapchat özellikleriyle rekabet edebilecek ölçekte ürünler ve servisler sunan daha küçük şirketleri sayıyor.

Snap, bir Facebook iştiraki olan Instagram’ın yakın zamanda çıkardığı hikâyeler özelliğini örnek vererek, bunun kendi Hikâyeler özelliğini büyük oranda kopyaladığını ve kendileriyle doğrudan rekabet ettiğini belirtiyor.

Snap’in başvuru belgesinde yatırımcıları, aralarında Apple, Facebook ve Google’ın da bulunduğu şirketlerin bir veya daha fazla pazarda sahip oldukları güçlü ya da hakim konumlarını, faaliyet gösterdikleri yerlerde kendilerine karşı rekabet avantajı kazanmak için kullanabilecekleri konusunda uyarıyor. Bu şirketlerin rakip sosyal medya platformlarını kontrol ettikleri mobil işletim sistemi veya arama motoru gibi ürünlerle entegre edebileceklerini vurguluyor. Snap, Snapchat’in çalıştığı donanım ve yazılımlardaki modifikasyonların Snapchat’in erişilebilirliğini ve kullanılabilirliğini de olumsuz şekilde etkilediğini söylüyor.

Söz konusu yazılım olduğunda Snap kendisini Apple’ın rakibi olarak görebilir, ancak donanım tarafında aynısını söylemek mümkün değil. En azından Spectacles gözlüklerle Apple’ın rakibi olması pek mümkün görünmüyor. Bu arada S-1 başvuru dosyasında Snapchat uygulamasıyla doğrudan çalışan giyilebilir kameralara da yer veriliyor. Ancak Snap, bu tarz ürünlerin çıkışının diğer taraflardan daha da fazla rekabet doğurabileceğine de dikkat çekiyor. Şirket, Spectacles’ı Snapchat’in bir uzantısı olarak görürken, ürün portföyüne daha fazla donanım ürünü ve servisini eklemenin kendilerini daha fazla rekabet ve yeni rakiplerle başbaşa bırakabileceğini söylüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here