ScaleX Ventures, otonom TIR girişimi Locomation’a yatırım yaptı

TAKİP EDİN

179BeğenenlerBeğen
868TakipçilerTakip Et
160TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
Pittsburgh merkezli otonom TIR girişimi Locomation, ScaleX Ventures’ın da dâhil olduğu yeni yatırım turunu tamamladı

Girişim sermayesi fonu ScaleX Ventures, otonom TIR girişimi Locomation’a yatırım yaptı.  Carnegie Mellon mezunu iki Türk kardeş Tekin Meriçli ve Çetin Meriçli’nin kurduğu girişim, 10’dan fazla kurumsal yatırımcının katıldığı yatırım turunda ScaleX Ventures’ın yanı sıra SaaS Ventures, Homebrew, AV8 Ventures, Plug & Play gibi global yatırımcılardan fon toplamayı başardı.

2018 yılında da 5.5 milyon dolarlık tohum yatırımı alan Locomation, “Autonomous Relay Convoy” (ARCTM) teknolojisi ile konvoy halinde giden iki TIR’ın sadece birinde sürücü olmasına ve arkadaki TIR’ın öndekini takip etmesi ile yolculuğun tamamlanmasına imkân sunuyor. Locomation ekibinin geliştirdiği bu teknoloji, TIR’ların dâhil olduğu tüm kazaları tamamen ortadan kaldırırken, müşterileri için de yüksek seviyede bir maliyet verimliliği sağlıyor.

Hedefimiz Locomation ile bir unicorn’a imza atmak

Otonom TIR’ın geleceğin teknolojileri arasında yerini şimdiden almaya başladığını belirten ve konuya ilişkin değerlendirmede bulunan ScaleX Kurucu Ortağı Dilek Dayınlarlı, “İnsansız otonom araçların uzun bir süre daha piyasaya çıkamayacağı geçiş döneminde, yarı otonom araçların kısa vadede yaygınlaşmasını bekliyoruz.  Locomation da bu alandaki ilk ticari anlaşmasıyla bir devrim yaratarak başarısını ortaya koydu. Locomation ile otonom araç alanında yatırım yapan ilk Türk fon olarak unicorn’a imza atmayı hedefliyoruz” dedi.

Tarihteki ilk büyük ölçekli ticari otonom TIR anlaşması

Geçtiğimiz aylarda Wilson Logistics ile tarihteki ilk ticari otonom araç anlaşmasını gerçekleştiren Locomation ekibi, 2022’den başlamak üzere Wilson Logistics yönetimindeki en az bin 120 TIR’ı ARCTM teknolojisi ile donatacak. Öte yandan NVIDIA ile de stratejik ortaklık anlaşması imzalayan Locomation, 2022’den başlayarak TIR’larında NVIDIA DRIVE AGX Orin platformunu kullanacak. Saniyede 200 trilyondan fazla işlem yapabilen Orin, bir önceki nesil Xavier SoC platformundan yaklaşık 7 kat daha yüksek performansa sahip.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here