Samsung Dijital Kütüphane Milli Kütüphane çatısı altında faaliyete geçti

WatchGuard, Panda Antivirüs’ü bünyesine kattı

WatchGuard ortakları Panda Security’nin Early Access Programı aracılığıyla gelişmiş EDR çözümünden anında değer elde etmeyi hedefliyor Ağ güvenliği ve zekası, güvenli Wi-Fi ve çok faktörlü...

Etiya yapay zeka destekli Dijital Etkileşim Yönetimi platformunu duyurdu

Yazılımla markaların tüm dijital kanallarını tek platformdan birarada yönetiliyor ve en değerli bilgi olan müşteri duygusu analiz ediliyor Ülkemizde tekil olarak 54 milyon sosyal medya...

Haziran’da Netflix’te neler var?

İnternet yayın ve eğlence platformu Netflix, Türkiye'de Haziran ayında yayımlayacağı programları açıkladı. Orijinal dizi, belgesel ve filmlerden oluşan içerikleri aşağıda paylaşıyoruz: NETFLIX ORİJİNAL DİZİLERİ Dark: Sezon...

Suriyelilere startup desteği

Suriyelileri, Türk ortaklarla birlikte girişimci yapacak AB destekli proje başladı Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu ve ICMPD (Uluslararası Göç Politikaları Geliştirme Merkezi)...

Akbank ve E-Bursum iş birliğine gidiyor

Proje kapsamında Eylül ayından itibaren gençlerin eğitim burslarına kolayca ve tam zamanında erişimi Akbank aracılığıyla sağlanacak Akbank, eğitimde fırsat eşitliğini sağlamak amacıyla kurulan bir sosyal...

TAKİP EDİN

154BeğenenlerBeğen
889TakipçilerTakip Et
104TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

samsung dijital kutuphane

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Samsung Electronics Türkiye işbirliğiyle hazırlanan Samsung Dijital Kütüphane resmen faaliyete geçti. Ankara’da bulunan Milli Kütüphane’nin çatısı altında kurulan Dijital Kütüphane, kıymetli eserlere ve güncel elektronik yayınlara dijital erişim imkanı sunuyor. 500 bin dolara mal olan proje ile önemli bir kültür mirasının araştırmacılara sunulması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanıyor.

Dijital Kütüphane’nin açılışı için düzenlenen törene Türkiye Cumhuriyeti Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, Kore Cumhuriyeti Türkiye Büyükelçisi Yun Soo Cho, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Dr. Ömer Fatih Sayan ve Samsung Electronics Türkiye Kamu Sektörü ve Dış İlişkiler Direktörü Dr. Erdem Erkul katıldı.

Törende konuşan T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Nabi Avcı, şu ifadeleri kullandı: “Yaşadığımız yüzyıla damgasını vuran teknoloji devrimi 21. yüzyılda kütüphanelere, bilgi merkezlerine çok farklı boyutlar getirerek sanal kütüphane, dijital ya da sayısal kütüphane gibi kavramların ön plana çıkmasını sağladı. Bu durum teknolojinin önemli takipçisi olan ülkemizde de kütüphanelerin çağımız teknolojilerine uygun olarak donatılması zaruretini ortaya çıkardı. Bugün de bir sosyal sorumluluk projesi kapsamında Samsung firmasıyla imzalanan protokol çerçevesinde Milli Kütüphanemize sayısal bir kütüphane kazandırmanın mutluluğunu her birlikte yaşıyoruz. Milli bir arşiv, müze ve araştırma merkezi niteliği taşıyan Milli Kütüphanemizde milyonlarca içeriğin sayısallaştırılması için yoğun bir çaba sarf edilmiştir. Diğer kütüphanelere öncü olmak, onlara rehberlik etmek gibi bir görev ve sorumluluğu da bulunan Milli Kütüphanemizi bugün Samsung’un destekleriyle en üstün teknolojilerle donatılmış bir salona kavuşturuyoruz. Araştırmacılarımızın, bilgiye daha hızlı, daha etkin, daha ekonomik ve daha kolay ulaşacakları Dijital Kütüphane salonunda bulun 54 tablet, 20 dizüstü bilgisayar ve 2 kiosk ile 76 araştırmacıya eşzamanlı olarak hizmet verilebilecek. Bu vesileyle Samsung firmasının katkılarına Bakanlığım adına çok teşekkür ediyorum.”

Samsung Electronics Türkiye Kamu Sektörü ve Dış İlişkiler Direktörü Dr. Erdem Erkul ise “Samsung’un teknoloji ve inovasyon birikimini, toplum için değer üreten projelere yönlendirmeye devam ediyoruz. Türkiye’nin 2023 hedeflerinde dijitalleşmenin kritik öneme sahip olduğunun farkındayız. Türkiye’nin eşsiz bir kültür birikimine sahip olması nedeniyle, dijitalleşme hedeflerine kültür alanında katkıda bulunmak ve Türkiye’deki bir ilki gerçekleştirmek istedik. Milli Kütüphane’nin teknolojik alanda gerçekleştirdiği projelerle bütünlük sağlayacak Samsung Dijital Kütüphane projesi, Türk halkının milli değerlerine kolay erişmesine vesile olacak.” dedi.

Samsung Dijital Kütüphane, kültür ve kütüphanecilik alanındaki en kapsamlı kamu-özel sektör işbirliği projeleri arasında yer alıyor. Proje, Samsung’un daha önce dünyaca ünlü Oxford Üniversitesi Kütüphanesi ile gerçekleştirdiği dijital kütüphane projesinin bir benzeri olma niteliğini taşıyor. Dijital Kütüphane’de Milli Kütüphane arşivinde bulunan Osmanlıca, Arapça ve Farsça 27 binden fazla el yazması eser, pul, afiş, harita ve nota koleksiyonları erişime sunuluyor. Proje, araştırmacılara uluslararası akademik yayınlara da kütüphane çatısı altından ulaşma fırsatını sağlıyor.

Samsung Dijital Kütüphane’den Ankara’da bulunan Milli Kütüphane’ye gelenler ücretsiz olarak faydalanabilecek. Çevrim içi ortamdan erişim içinse Milli Kütüphane’ye cüzi bir ücret karşılığında üye olmak gerekiyor.

Dijital Kütüphane’nin oluşturulması için Milli Kütüphane’nin giriş katında bulunan 86 kişilik salonun hem alt hem de üst yapısı elden geçirildi. Alan Samsung’un tablet, dizüstü bilgisayar, kablosuz yazıcı, videowall ve ekranlarıyla donatıldı. Böylelikle araştırmacılara çalışmalarını yürütebilecekleri teknolojik bir ortam sağlanmış oldu.

Samsung Dijital Kütüphane farklı kategorilerde 9 milyondan fazla poz barındırıyor

Samsung Dijital Kütüphane ile 9 milyondan fazla dijitalleştirilmiş poza erişebilecek. Kütüphane meraklılara ve araştırmacılara oldukça zengin bir arşiv sunuyor:

 • Osmanlıca, Farsça, Arapça 27.000 cilt el yazması eserin tümü,
 • Osmanlı döneminden cumhuriyete harf devrimi öncesine ait gazeteler ve dergiler,
 • 1928’den itibaren yayınlanan süreli yayınlara ait milyonlarca sayfa gazete pozu,
 • Türk Ocağı Koleksiyonu’ndaki yayınlar,
 • Türk Kurtuluş Savaşını resmeden Selahattin Ömer Koleksiyonu,
 • Hayali Küçükali’ye ait deve ve manda derisine işlenmiş Hacivat Karagöz tasvirleri,
 • Osmanlı ve Cumhuriyet dönemleri ünlü ressamlara ait tablolar
 • Osmanlı dönemi ve Cumhuriyet dönemine ait haritalar
 • Notalar, pul koleksiyonları,
 • Afiş ve lobi afiş koleksiyonu,
 • 5 bini aşkın taş plak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here