Papara’da dünya borsalarından hisse alınıp satılabilecek

TAKİP EDİN

178BeğenenlerBeğen
922TakipçilerTakip Et
159TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
Papara sanal basın toplantısında önümüzdeki yıl devreye alacağı yeni ürün ve hizmetlerini tanıttı

Papara CEO’su Ahmed Faruk Karslı, yakında platform üzerinde dünya borsalarından hisse alınıp satılabileceğini söyledi. Ahmed Faruk Karslı’nın verdiği bilgiye göre, Şubat 2021’de platform üzerinden dünya borsalarından hisse işlemlerininin yapılabileceğini ifade etti. “Papara ile örneğin Amazon, Apple veya Tesla hisseleri alabileceksiniz.Normalde bu hisselerden en az 1 lot almak zorundasınız. Fakat Papara üzerinden 10 ya da 20 TL gibi tutarlarla hisse alıp satabileceksiniz” diyen Karslı, Türkiye için Gedik Yatırım’la anlaştıklarını ve Ocak 2021’de BIST’teki hisselerin de alınıp satılabileceğini sözlerine ekledi. Karslı birçok hizmetlerinde olduğu gibi hisse alım-satım işlemlerinde de işlem ücreti olmayacağını aktardı.

5,75 milyon kullanıcıya ulaştık

 Papara’nın yola çıkış amacının herkese eşit ve kolay erişilebilir finansal hizmetler sunmak olduğunu ifade eden Karslı, şöyle devam etti: “Bugün 5,75 milyon kullanıcıya ulaştık. Kullanıcılarımızın büyük bir kısmının bir banka hesabı yok. Hiçbir işlem ücreti yansıtmadan para transferi, fatura ödeme, finans yönetimi gibi hizmetlerle beraber onları finansal ekosisteme kazandırarak finansal kapsayıcılığı ve okuryazarlığı artırmaya çalışıyoruz. EFT saatinden bağımsız, IBAN numarasına ihtiyaç duymadan 24 saat herkese ücretsiz para gönderebilme imkânı sağlıyoruz. Kullanıcılarımız adreslerine gönderdiğimiz ücretsiz kartlarla Türkiye’de ve dünyada ödeme yapabiliyor, dünyadaki bütün ATM’lerden para çekebiliyorlar.” 2021 yılında ödeme sistemleri alanında 200 milyon liralık yatırım yapmayı planladıklarını kaydeden Karslı, “Önümüzdeki yılın sonunda  10 milyon kullanıcıyı hedefliyoruz. 2023 yılının sonuna koyduğumuz hedefleri pandemi döneminde yakaladığımız ivme ile 2021 yılında tutturabiliriz” dedi.

 Türkiye’nin fintech politikasını beğeniyorum

 Son 5 yıldır fintech kuruluşları olarak ciddi anlamda arkalarında kamu desteğini gördüklerini ifade eden Karslı, “11. Kalkınma Planı’nda fintech’lere çok ayrıntılı bir şekilde yer veriliyor. Regülasyonumuz Avrupa’ya göre çok daha yeni ve bunun avantajını kullanıyoruz. Ülkemizin fintech’ler ile ilgili politikasını çok beğeniyorum, böyle devam etmesini umuyorum. Sektörümüzü Merkez Bankası regüle etmeye başladı.  Geçtiğimiz açık bankacılığa ilişkin düzenlemeler yürürlüğe girdi. Alt düzenlemelerin de yayınlanması ile birlikte rekabetin de iş birliklerinin de artacağı bir döneme giriyoruz. Özellikle pandemi sürecinden başarıyla çıkmış fintech şirketleri tüm sektörler için fayda sağlamaya devam edecektir. Ayrıca her yıl daha da deneyim kazanan sektörümüzün yabancı yatırımcılar için odak noktası olacağını tahmin ediyorum. Yeni düzenlemelerle daha iyi bir beş yıl bizi bekliyor” diye konuştu.

Geleceği açık bankacılık şekillendirecek

 Pandemi ile birlikte insanların fintech’lere ve alternatif ödemelere olan yaklaşımlarının olumlu yönde değiştiğini vurgulayan Karslı, “Açık bankacılık dediğimiz kavram geleceği oldukça şekillendirecek. Artık tüketiciler kendilerini herhangi bir bankaya veya finansal kuruluşa adapte etmek zorunda değil. Bu saatten sonra rekabet, tüketici ve kullanıcı deneyiminde olacak. Türkiye’de uygulama mağazalarındaki skorumuz birinci sırada ve son üç ayda en çok indirilen 5 uygulama arasındayız” açıklamasını yaptı.

Görsel: Ahmed Faruk Karslı, Papara Kurucu Ortağı ve CEO’su

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here