Mobileye’ın otonom sürücüsüz araçları herkes için erişilebilir kılacak

TAKİP EDİN

179BeğenenlerBeğen
868TakipçilerTakip Et
160TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
Mobileye, mevcut teknolojisini kullanan otomobillerin dünya çapında yaklaşık 1 milyar kilometrelik haritalama yaptığını ve günlük 8 milyondan fazla kilometrenin haritalandığını açıkladı

Bir Intel şirketi olan Mobileye, otonom araçların (AV) hayat kurtarıcı vaatlerini tüm dünyada yerine getirmesini sağlayacak stratejisini ve teknolojisini tanıttı. Geçtiğimiz hafta gerçekleşen CES fuarı kapsamında düzenlenen iki oturumda Mobileye Başkanı ve CEO’su Ammon Shashua, Mobileye’ın AV sektöründe tüm dünyada nasıl lider konuma geleceğini anlattı. Shashua, “Intel’in desteği ve üç yönlü yaklaşımımız Mobileye’ın eşi benzeri görülmemiş bir şekilde büyüyeceği anlamına geliyor. En başından beri, planımızın her bölümü hızlı coğrafî ve ekonomik büyümeyi hedefliyordu ve bugünkü duyurular yeniliklerimizin bu stratejimizi hayata nasıl geçirmemizi sağlayacağını gösteriyor.” dedi.

Mobileye’ın üç yönlü yaklaşımını açıklayan Shashua, insan sürücülerden kat kat daha yetenekli olan algılama çözümünü sunmanın önemini anlattı. Mobileye’ın Yol Deneyim Yönetimi-Road Experience Management (REM) haritalama teknolojisinin, kurallara dayalı Sorumluluk-Hassas Güvenlik (RSS) sürüş politikasının ve dünyanın öncü kamera, radar ve lidar teknolojilerine dayalı iki ayrı yedek algılama alt sistemlerinin bir arada nasıl böyle bir çözüm sunduğunu aktardı.

Mobileye’ın çözümünde ana sensör görevi gören pahalı olmayan bir kamera bulunuyor

Mobileye’ın yaklaşımı ölçekleme sorununu hem teknoloji hem de iş açısından çözüyor. Teknolojinin maliyetini gelecek AV’ler için piyasa koşullarına uygun şekilde ekonomik bir seviyeye indirmek dünyada otonom araçların yaygınlaşması için çok önemli. Mobileye’ın çözümünde ana sensör görevi gören pahalı olmayan bir kamera bulunuyor, bu kameraya ek olarak ikinci bir sensör de eşlik ediyor. Bu yedekli algılama sistemi güvenlik açısından kritik önem taşıyan bir performansı mümkün kılıyor. Bu da insanların güvenlik performansından en az üç kat daha fazla.  True Redundancy’yi kullanarak, Mobileye bu düzeyde bir performansı birleştirilmiş bir sistemden daha hızlı ve daha düşük maliyette sunuyor.

Toplantıda Shashua, şirketin AV’lerin yol güvenliği için çıtayı daha da yükseltmenin anahtarı olan gelişmiş radyo ve ışık tabanlı algılama ve değişen algılamayı gerçekleştirebildiği bir gelecek öngördüğünü açıkladı. Mobileye ve Intel AV’ler için radar ve lidar konusunda yenilikçi çözümler sunarken, bilgi-işlemi ve maliyetleri optimize etmeye devam edecek.

Mobileye teknolojisi 1 milyar kilometreyi tamamladı

Shashua’nın “Kaputun Altında” isimli oturumda anlattığı gibi Mobileye’ın 2304 kanallı, 100DB dinamik menzilli ve 40 DBc yan lob seviyeli yazılım tanımlı görüntüleme radar teknolojisi, radarın otonom sürüşü destekleyen sürüş politikasına uygun bir algılama kapasitesi oluşturmasını mümkün kılıyor. Intel ayrıca Mobileye’ın kitle kaynak kullanımı yoluyla çalışan haritalama teknolojisinin arkasında yatan düşünceyi de açıkladı. Mobileye’ın teknolojisi artık tüm dünyayı otomatik olarak günde yaklaşık 8 milyon kilometre izleyerek haritalayabiliyor. Bugüne kadar bu teknolojiyle 1 milyar kilometrenin haritalanması tamamlandı. Bu haritalama süreci diğer yaklaşımlardan semantik (anlamsal) ayrıntılara dikkat edilmiş olmasından dolayı farklı. Bu ayrıntılar AV’nin bulunduğu ortamı anlaması ve bir bağlam içinde kavramsallaştırması açısından çok önemli.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here