Microsoft’un liderliğinde yürütülen Global Yetenek Girişimi programı Türkiye’de 45 bin kişiye ulaştı

TAKİP EDİN

180BeğenenlerBeğen
808TakipçilerTakip Et
157TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Program kapsamında “Yazılım Programcısı”, “Müşteri Hizmetleri Uzmanı” ve “Veri Analisti” başlıklı eğitimler ilgi görürken; Türkiye’den de 45 bine yakın çalışan programdan faydalandı

Covid-19’un yarattığı global ekonomik krizden etkilenen iş gücüne destek olmak amacıyla harekete geçen Microsoft, geçtiğimiz Temmuz ayında LinkedIn ve Github iş birliğinde “Global Yetenek Girişimi” inisiyatifini hayata geçirdiğini duyurmuştu. Pandemi nedeniyle işsizlik riskiyle karşı karşıya olan 25 milyon insanın yeni dijital yetkinlikler edinerek geleceğin mesleklerine hazır hale gelebilmesi için Microsoft tarafından başlatılan girişimde 3 aylık dönem geride kaldı.

231 ülkeden opportunity.linkedin.com portalına giriş yaparak “Global Yetenek Girişimi” programına katılan kişi sayısının 10 milyona ulaştığı duyuruldu. ABD, Hindistan ve İngiltere, en yüksek katılımcı sayısına sahip ülkeler olarak ilk 3 sırada yer alırken; Türkiye’de de 45 bine yakın çalışan programdan faydalandı. “Yazılım Programcısı”, “Müşteri Hizmetleri Uzmanı” ve “Veri Analisti” başlıklı eğitimler program kapsamında ilgi gören içerikler olarak ön plana çıktı.

Dijital yetenek gelişimine çevrimiçi destek

Veriye ve dijital teknolojiye dayalı bu kapsamlı girişim; LinkedIn Learning, Microsoft Learn ve GitHub’ın içeriklerine ücretsiz erişim imkânı sağlıyor. Program kapsamında kullanılabilen iş arama araçları sayesinde, iş gücü açığı bulunan meslek grupları ve bu mesleklerde faaliyet gösterebilmek için sahip olunması gereken yetenekler kolayca tespit edilebiliyor. 500’ü aşkın çevrimiçi eğitime ücretsiz erişim sağlayan girişime katılanlar, eğitim sonunda uzmanlık sertifikasına da sahip olabiliyor. Tüm bu kaynaklara opportunity.linkedin.com adresli merkezden İngilizce, Fransızca, Almanca ve İspanyolca olarak ulaşılabiliyor.

Microsoft, aynı zamanda Microsoft Teams platformu dahilinde işverenlerin mevcut çalışanlarına yeni yetkinlikler kazandırmalarına destek olacak yeni bir eğitim uygulaması geliştirmek üzere çalışmalarını sürdürüyor.

Microsoft Türkiye Program Yöneticisi Mehmet Can İrhan: “Meslekî anlamda yetkinliğini artırmak isteyenlere fayda sağlıyoruz”

 Konuyla ilgili görüşlerini paylaşırken Microsoft’un LinkedIn ile iş birliği içinde gerçekleştirdiği her projenin temelinde global iş gücünün tüm paydaşları için yeni fırsatlar yaratma vizyonunun olduğunu hatırlatan Microsoft Türkiye Program Yöneticisi Mehmet Can İrhan, “Pandemiyle birlikte oluşan ekonomik belirsizlik ikliminde mesleki anlamda daha yetkin hale gelmek; kariyer yolunda daha sağlam adımlar atmak isteyen çalışanlara fayda sağlıyoruz. 3 ay gibi kısa bir sürede Türkiye’den 45 bine yakın kişi programa dahil oldu. Özellikle teknolojiyle, dijital program ve araçların kullanımıyla ilgili eğitimlere gösterilen ilginin günden güne arttığını gözlemlemekten mutluluk duyuyoruz” dedi.

 

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz