Microsoft Teams ile ekiplerin ortak çalışma verimliliği artacak

0
60
microsoft teams

microsoft teamsMicrosoft’un Slack’e rakip olarak çıkardığı servis olarak bilinen Microsoft Teams’in Türkiye lansmanı bugün İstanbul’da düzenlenen bir etkinlikle gerçekleştirildi. Türkiye ile birlikte dünya çapında 181 ülkede hizmete sunulan, sohbet tabanlı ekip çalışma platformu olarak nitelendirilen Microsoft Teams, ortak belge üzerinde birlikte çalışmaktan farklı konularda ekip içinde görüş alışverişinde bulunmaya, grup konferans görüşmesi yapmaktan toplantı notlarını paylaşmaya kadar farklı özellikleriyle rakiplerinden ayrılıyor.

Microsoft, Teams’i şirketlerin giderek artan takım olarak çalışabilme ihtiyaçlarını karşılamak için amacıyla geliştirdiğini vurguluyor. Belirli paketlerden yararlanan Office 365 kullanıcılarına ücretsiz olarak sunulan Teams, şirket içinde ekiplerin grup kurma, birebir görüşme yapma, takvim paylaşma, Word, Excel ya da Power Point gibi Office 365 uygulamaları kullanma, Skype desteği ve GIF/Emoji paylaşımı gibi özellikleri barındırıyor.

Microsoft Office Pazarlama Grup Müdürü Çiğdem Kayalı, şirketlerin dijital dönüşümüne katkıda bulunmak ve ekiplerin takım içi iletişim ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirilen Microsoft Teams’in Office 365 ekosistemi ile entegre olarak çalışabildiğine dikkat çekti. Yönetici, günümüzün kurumsal dünyasında takımların birlikte daha uyumlu çalışmaları ve daha üretken olmaları için aynı ortamda bir arada olmalarına gerek olmadığını, esnek çalışma saatleri, evden çalışmak gibi konuların iş hayatında yerini alırken, çalışanların da yüzde 70’e yakınının hareket hâlinde olmadığını söyledi. Kayalı’ya göre, her geçen gün daha fazla bilgi tüketiyor, veri saklıyoruz; bu kadar çok bilgi arasında anlamlı veriler çıkarmak, gündemi takip edip, iletişimde kalmak için çaba harcıyoruz. Bu noktada teknolojinin nimetlerinden yararlanmak gerektiğine dikkat çeken Microsoft yöneticisi, Microsoft Teams ile ekip ruhunu kaybetmeden, çalışanlara istedikleri an istedikleri yerden birlikte daha güzel işler yapma imkanının tanındığını vurguladı.

Office 365 dört yıldır Türkiye’de kullanılıyor. Microsoft’un belirttiğine göre, KOBİ’lerden büyük kurumlara, öğrencilerden bireysel tüketicilere kadar birçok kişi ve kurum Office 365’i tercih ediyor. Office 365 paketi içinde Office uygulamalarının dışında farklı hizmetler de bulunuyor. Toplantıda bu özelliklere de değinildi. Kayalı’nın söylediğine göre, Office 365 platformunda  son bir yılda 150’den fazla güncelleme gerçekleştirildi. Microsoft Teams’in dışında Outlook Customer Manager, Booking gibi yeni hizmetler; Maps, Zoom, QuickStarter, Researcher, Editor gibi yeni özellikler eklendi. Excel, yapılmak istenen pek çok işlem için formülü kendi başına oluştururken PowerPoint de verilen bir konu başlığına göre sunumu otomatik olarak hazırlıyor. Word ise kelimeleri sadece dil bilgisi açısından düzeltmekle kalmıyor, vurucu cümlelerin oluşturulması için de öneride bulunuyor. Sunumlarda gördüğümüz kadarıyla Excel ve PowerPoint’in Office 2016 ile gelen dikkat çekici özelliklerinin bir kısmı henüz Türkçe desteğine sahip değil. Ancak yakın zamanda bunların da Türkçe desteğiyle birlikte daha geniş kullanım alanı bulacağını tahmin ediyoruz.

Microsoft Teams’in Office 365 ticari paketleri içinde ücretsiz olarak sunuluyor. Bu ticiari paketler İş Başlangıç, İş Ekstra, ve Kurumsal E1, E3 ve E5 planları şeklinde sıralanıyor. Ayrıca Microsoft’un belirttiğine göre, kullanımdan kaldırılmadan önce E4 satın almış olan mevcut E4 müşterileri de Microsoft Teams kullanabiliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here