PAYLAŞ

Microsoft PlayFab adını taşıyan oyun servisleri girişimini satın aldığını açıkladı. PlayFab, sadeleştirilmiş arka uç servisleriyle geliştiricilerin oyunlarını çevrimiçi ortama daha hızlı taşımasını mümkün hâle getiriyor. PlayFab, bundan böyle faaliyetlerini Microsoft’un Azure içinde oluşturduğu oyun grubunda sürdürecek.

Seattle merkezli bir girişim olan PlayFab, bugüne kadar yatırımcılardan 13 milyon dolarlık destek almayı başarmıştı. Microsoft ve PlayFab arasındaki anlaşmanın koşulları hakkında şu an için bilgi verilmiş değil.

Microsoft tarafından oyundan sorumlu kurumsal başkan yardımcısı Kareem Choudhry’nin imzasıyla yapılan açıklamada, Azure ve PlayFab’in birlikte oyun dünyası için akıllı bulutun kapılarını açacağı ve hem oyun geliştiricilerine hem de oyuncularına eğlenceli bir deneyim yaşatacağı belirtildi.

Microsoft PlayFab sayesinde büyük şirketleri oyun pazarında da müşterileri arasına ekliyor

PlayFab oyun geliştiricilerine çevrimiçi oyunları barındırabilecekleri ve operasyonunu yürütebilecekleri bir platform sunuyor. Bu platformda geliştiricilere kullanıcı davranışlarını ve eğilimlerini daha iyi anlamalarını sağlayacak analiz araçları da yer alıyor. Söz konusu çözüm bağımsız geliştiricilere uygun gibi görünse de, Microsoft PlayFab sayesinde oyun pazarında da müşteri portföyüne önemli müşteriler ekliyor. Disney, NBCUniversal, Rovio ve Capcom gibi şirketler, PlayFab’in iş ortakları arasında yer alıyor.