Metaverse aşkımızın veri izdüşümü

TAKİP EDİN

180BeğenenlerBeğen
808TakipçilerTakip Et
157TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol

Türkiye’de sıradan pek çok insanın önüne Metaverse kelimesi arsa rantıyla beraber konuldu. Ülkedeki yerleşik rant algısının doğal sonucu olarak Metaverse ve arsa kelimesi fırsatçılar tarafından bir araya getirildi ve en çok aranan kelimelerden biri oldu.

Biz bu tartışmaları bir kenara bırakıp Metaverse konusunda kafamızı karıştıran sorulara yanıt ararken bardağın dolu ve boş tarafına yakından bakalım. Boş tarafında bilinçli ve bilinçsiz yaratılan dalga, dolu tarafında pandemi ile birlikte artan dijital hayat etkisi var. Ancak basamaklar doğru diye sıçradığınız yer doğru olacak anlamına gelmiyor.

Bardak dolu ya da boş

Önce bardağın dolu tarafına bakalım. Bardağın dolu tarafı kelimeyi tutundurmanın en güçlü yolu diye bakabilirsiniz. İnsanlar pandemi sayesinde uzaktan çalışma, uzaktan eğitim, görüntülü görüşme, mobil ödeme ve e-ticaret ile satış konusunda ilk deneyimlerini elde etti. Özellikle teknoloji odaklı olanlar için Web3.0 kavramı hazır bekliyordu.

Dünyada 5G ağını kullanan operatör sayısı 200’ün üstünde, 1200’den fazla 5G uyumlu cihaz var ve 5G kullanım senaryoları artmaya devam ediyor. Fiber altyapı yaygınlaşıyor. Yani dijitalleşme internet altyapısı geleceğin veri dünyası için hazırlanıyor. Üstelik pandemi dolayısıyla blokzinciri, kripto paralar konusunda özgüvenli yazılımcılarımız ve kripto para meraklısı milyonlarımız vardı. Kripto paralar hiç olmadığı kadar yatırım yapacak insanı ilk kez pandemi döneminde buldu. Yani Metaverse dalgası yaratmak dijital dünyada yeterince uygun zemin yakalandı. Dijital ticaret, dijital eğitim, dijital ofis, dijital para hiç olmadığı kadar kullanılırken, Metaverse için uygun iklim vardı.

Metaverse balonu nasıl patladı?

Bunun için dijital dünyanın yankı odalarına bakalım. Teknoloji dünyası birbirini gaza getirmeye bayılır. Özellikle Google ve Facebook arasında yazılı olmayan anlaşma var gibi.. Önce facebook, instagram, instagram hikayelerde öne çıkan metaverse kelimesi, sonra google, twitter gibi mecralarda köpürmeye başladı. Kelimeler, Google Trends, dijital dünyanın yankı odasında büyütülmeye devam etti. Burada büyüyen şey itibar değil, kelimenin pazarlanma değeridir. Kavramın içi dolu olmasa da arkasındaki parasal güç önemli hale gelir. İşte size son dönemin en çarpıcı örneği: Metaverse

Şimdi pek çok ünlü markanın Metaverse üzerinden hizmet verdiğini veya satış yaptığını gördünüz. Peki markalar bu yatırımı neden yapıyor. İşte size Metaverse kavramı açısından dalga dalga işin iç yüzü:

1. Dalga: Facebook’un Meta Dalgası

Facebook’un Meta Dalgası: Facebook’un 28 Ekim 2021 tarihindeki Meta adını kullanacağını açıklaması  başlangıç oldu. Facebook, Meta adını belki daha uzun vadede planlamış olabilir. Ancak başını sıkça ağrıtan olaylar yüzünden sanki iletişim planı öne çekildi. Bunu söylerken en önemli dayanağım sonrasında iletişim projesinin altının servis ve ürün olarak boş kalmasıydı. Dijital ikizler, Artırılmış Gerçeklik (Augmented Realty – AR) Sanal Gerçeklik (Virtual Realty – VR) derken ortada ne bir ürün ne de bir servis var.

2. Dalga: Meta ve Saz Arkadaşları

Kasım 2021 ilk hafta bülten yağmuru başladı. Meta (Facebook) düğmeye basınca tüm iş ortakları toplu bir şekilde hizmet verdikleri ülkede Metaverse bülteni göndermeye başladı. VR ve AR uygulamaları geliştiren Startuplar bile kendisini anında Metaverse platformu olarak tanımladı. Meta platformlarında “Metaverse” kelimesinin değeri arttı.

3. Dalga: SEO Canavarları Görev Başında

Metaverse kelimesinin dikkat çekmesi SEO yani online trafik avında olan haber siteleri harekete geçmesine sebep oldu. Hepsi her gün Facebook iş ortakları ve rüzgarı yakalamak isteyenlerin  Metaverse haberlerini girmeye başladı. Artık bilardo topu etkisiyle, Metaverse bülteni göndermeyen kurum kalmadı.

4. Dalga: Tüm Sektörlere Yayıldı

Bir şeyleri kaçırmayalım korkusu sektör dışına adım attı. Kelimenin Google Trends’lere girmesi markaların dijital pazarlama ekiplerinin oltayı yakalamasına sebep oldu. Türkiye’de bu kadar yoğun şekilde aranan kelime konusunda bankalar, elektronik eşya markaları, siyaset vs kavramın üstüne atladı. Sonuçta o oltanın ucunun boş ya da dolu olması kimsenin umrunda olmuyor. Oysa her kurum değerli zamanını içi boş bir kavrama yoruyor. Böylece teknoloji sektörü dışına da Metaverse etkisi bulaştı.

Dalgayı yakala

Veriler eşliğinde baktığımızda yaratılan dalgadan herkes kendisine pay çıkarmaya çalışıyor. Aslan payı Facebook’a ait olsa da herkes geleceğe ilişkin öngörülerde “ben kaçırmadım” ve “bu kez ıskalamadım” demek ister. İşte bindiğimiz bu dalga bizi nereye götürecek bakalım. Bazen tüm bir endüstrinin boş bir kavramın etrafında bir yalana inanmak istediğini görüyoruz. Ancak itibarın Google Trends veya Google Analatik ile ölçülmediği kesin.  Metaverse sözcüğünün sahibi elbette Facebook değil. Metaverse kavramının içi daha çok kurumsal uygulamalarla dolacak gibi görünüyor.

Metaverse’ün Meta’ya maliyeti

Elbette sadece yaratılan balonun olmasa da içi boş kalan iletişimin bir bedeli var. Bunu da borsadaki durumun zamana bağlı çizelgesine baktığımızda iyi fikir veriyor. Sonuçta şirketin yaz aylarında parlak bir ürün ya da ortak bulması şart. 3 Mart’ta yaşadığı tarihi kayıp sürekli hale gelecek gibi görünüyor.

Gerçek Gündem

Teknoloji devi kurumlar sahip oldukları kişisel veri zenginliğini artırmaya devam etmek ve iletişim krizlerini aşmak çin parmaklarıyla geleceği işaret eder. Siz en iyisi gündemi takip ederken 6 ya da 45 saniyelik hikayelere takılıp kalmadan kendi gündeminizi yaratmaya özen gösterin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz