kickstarter drip

Kickstarter bundan 1,5 yıl önce Ghostly International’ın bağımsız sanatçıların ve plak şirketlerinin destek bulması için kurduğu Drip isimli platformu satın almıştı. Abonelik tabanlı bir plan çerçevesinde sanatçılara fon sağlayan platformun yapısı, satın almadan sonra pek değişmemişti. Kickstarter Drip konusundaki atıl tavrını sonunda değiştirerek platforma yeni bir boyut kazandırıyor.

Drip’i tabir-i caizse yeniden başlatan Kickstarter, servisi “Projeler için Kickstarter” olarak konumlandırıyor. Drip için çizilen yeni yol, servisin bundan sonraki rakibinin Patreon olacağını gösteriyor. Patreon sayesinde bağımsız yayıncılar ve sanatçılar projelerine kaynak bulabiliyor. Kickstarter tarafından yapılan basın açıklamasında Patreon, Flattr ve Steady gibi servislerin adının geçmesi de dikkat çekiyor.

Kickstarter’ın kurucularından Perry Chen, TechCrunch sitesine yaptığı açıklamada henüz yolun başında olduklarının altını çizdi. İnsanların henüz platformu tanıma aşamasında olduğunu belirten Chen, seri içerik oluşturanlar arasındaki popülaritelerini daha geniş bir kreatif kitleye ulaştırmayı hedeflediklerini dile getirdi. Chen, daha kalabalık bir platformla bu alanda bir etki yaratmayı amaçladıklarını sözlerine ekledi.

Kickstarter’ın kreatif kullanıcı tabanı, Drip’e yeni macerasında hatırı sayılır bir avantaj sağlıyor. Drip “Kurucu Üyelik” adını verdiği periyot çerçevesinde servise abone olanlara özel fırsatlar da sunacak.

Kickstarter Drip hesaplarını da yeniden başlatacak

Kickstarter Drip için yeni dönemin kapılarını açarken geçmiş ile arasına bir mesafe de koyuyor. Mevcut kullanıcı hesaplarını kapatacak olan Kickstarter, eski kullanıcılarına Drip’in yeni döneminde öncelik verecek ve avantajlarını belirten bir sembol de gösterecek.