İstanbul Fintech Week için geri sayım başladı

TAKİP EDİN

178BeğenenlerBeğen
922TakipçilerTakip Et
160TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
Etkinlikte fintech ekosistemi bir araya geliyor ve sigortadan blockchain’e değişen konular ele alınıyor

Fintech ekosistemi etkinliği İstanbul Fintech Week (IFW) Online’a sayılı günler kaldı. 9-13 Kasım haftasında düzenlenecek etkinlik Payments Summit (9 Kasım), Blockchain Fest (10 Kasım), Digital Banking Summit (11 Kasım), Insurtech Summit & Startup Day (12 Kasım) ve AI in Finance Summit (13 Kasım) başlıklarında beş zirveye ev sahipliği yapacak.

Etkinlikte startup ekosistemi de ele alınacak önemli konular arasında yer alıyor. Zira; son zamanlarda tüm dünyanın gözü geleceğin dünyasını bugünden şekillendiren startupların üzerinde. Yapılan araştırmalar pandemi sürecinde dahi startup yatırımlarının sürdüğünü gösteriyor. Yatırımlarda öne çıkan sektörler ise; ulaşım ve lojistik, sağlık ve biyoteknoloji ile fintech olarak öne çıkıyor. IFW’nin stratejik ortağı olan FINTR’nin öncülüğünde gerçekleştirilecek Startup Day’de uzmanlar dünyada ve Türkiye’de startup ekosisteminin gelişimini değerlendirecek ve gelecek öngörülerini paylaşacak. 12 Kasım’da düzenlenecek etkinlikte ayrıca 6 farklı ülkeden (İsveç, İsviçre, Kazakistan, Fransa, Singapur ve Türkiye) seçilen girişimler yatırımcılarla buluşturulacak ve bu girişimcilere sunum yapma fırsatı sunulacak.

Insurtech ve yapay zekâ da ele alınacak

IFW kapsamında 12 Kasım’da ele alınacak bir diğer konu da Insurtech yapılanmaları olacak. Tüm dünyada sigorta sektörünü dijital bir dönüşüme zorlayan Insurtech’ler tıpkı fintech’ler gibi sigorta sektörünü derinden etkiliyor. Dijitalleşmesi yeteri kadar gelişmemiş olan sigorta sektörü AI, IoT, makine öğrenmesi, veri analitiği, risk yönetimi ve akıllı robot uygulamalarını kullanan Insurtech’lerin baskısıyla dijital dönüşüm konusunda daha hızlı harekete geçmeye başlıyor. IFW kapsamında gerçekleştirilecek Insurtech oturumunda bu yapılanmaların etkisi uzman konuşmacıların sunumlarıyla masaya yatırılacak.

Yıkıcı teknolojilerin başında gelen yapay zekâ da (AI) IFW etkinliğinin konu başlıkları arasında yer alıyor. Analistlere göre, finans kurumları yapay zekâ nedeniyle işletme giderlerinde yüzde 22’lik bir maliyet tasarrufu elde edebilir. Yapay zekâ tabanlı çözümler; daha iyi müşteri deneyimi, maliyet etkinliği, karar mekanizmaları ve veri öngörüleri alanlarında  finansal hizmetleri güçlendiriyor. Ancak, AI yatırımı ile AI uygulamaları arasında bir boşluk bulunuyor. IFW kapsamında 13 Kasım’da düzenlenecek AI in Finance gününde bu boşluğun kısa vadede nasıl ele alınacağı ve yapay zekânın fintech çözümlerini gelecekte kullanım örnekleri ile nasıl etkinleştireceği incelenecek.

Etkinlikle ilgili detaylı bilgiye: https://istanbulfintechweek.com adresinden ulaşılabiliyor.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here