İş Bankası, Moka Ödeme’yi satın aldı

  0
  139
  Banka,  2015’te kurulan yerli fintech Moka Ödeme’yi bünyesine kattığını açıkladı

  İş Bankası, Moka Ödeme Kuruluşu’nu satın aldı. Satın almaya ilişkin Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) bir açıklama yapan İş Bankası, Moka Ödeme’nin tamamını satın aldığını açıkladı. Banka, satın alma işlemi için Moka Ödeme’ye 3,8 milyon dolar ödeyeceğini bildirdi.

  Moka’nın sermayesi 5,59 milyon TL

  KAP’taki açıklamada İş Bankası’nın Moka’yı pazarlık yöntemiyle bünyesine kattığı bildiriliyor. Bununla birlikte Moka’nın sermayesinin de 5,59 milyon TL seviyesinde göründüğünü not edelim. Bankanın KAP’taki açıklamasının tamamı şöyle:

  “Bankamız Yönetim Kurulu tarafından, Moka Ödeme Kuruluşu A.Ş.’nin %100 oranında payının 3,8 milyon ABD Doları bedelle Bankamızca satın alınması, söz konusu satın alma işlemine ilişkin olarak mevcut ortaklarla pay alım sözleşmesi dahil olmak üzere ilgili dokümanların imzalanması, satın almaya ilişkin gerekli başvuruların yapılması, yasal izinlerin alınması ve diğer tüm işlemlerin yerine getirilmesi için Genel Müdürlüğe yetki verilmiştir.”

  Keiretsu Forum’dan 3,5 milyon TL yatırım aldı

  Adını “mobil” ve “kart” kelimelerinin ilk hecelerinden alan Moka, 2015 yılındı kuruldu. Keiretsu Forum İstanbul’da aynı yıl adı açıklanmayan bir melek yatırımcı tarafından 3,5 milyon TL yatırım alan şirket, 2016’da Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan (BBDK) kuruluş izni alarak faaliyetlerine başladı. Moka’nın B2B ve B2C için internetten kredi kartı ve banka kartıyla ödeme yapılabilen özel ödeme sistemleri geliştiren bir fintech girişimi olduğunu not edelim. Şirketin sayfasında yer alan bilgiye göre, A. Selim Güsar şirketin genel müdürlüğünü üstleniyor. Moka’nın kurucu ortakları ve yönetim kurulu ise Serhan Süzer, Seyfi Erol ve Levent İlhaner’den oluşuyor.

   

   

  CEVAP VER

  Please enter your comment!
  Please enter your name here