Küresel internet bağlantı hızı 2017’de yüzde 30 arttı

0
139
internet baglanti hizi

İnternet bağlantı hızı, hem mobil hem de sabit bağlantılarda bir önceki yıla göre yüzde 30 oranında arttı. Söz konusu veri, internette hız testi gerçekleştiren Ookla tarafından yayınlanan raporla ortaya çıktı. Genişbant bağlantılar için ortalama indirme hızı 40 Mbps olurken, mobil bağlantılarda ortalama hız 20 Mbps olarak gerçekleşti.

İnternet bağlantı hızının küresel ölçekte artmasında çok sayıda ülkenin ağ altyapısında gerçekleştirdiği değişiklikler önemli rol oynadı. Söz konusu ülkeler arasında Norveç ve Avustralya gibi gelişmiş ülkelerin yanı sıra Hindistan’ın varlığı da göze çarpıyor. Hindistan’daki geniş bant internet hızı, bir yıl önceye göre yüzde 77 oranında arttı. Bu da Hindistan’ı coğrafi açıdan büyük ülkeler arasında en üst sıraya yerleştiriyor. Ortalama genişbant bağlantı hızı 18.82 Mbps olan Hindistan, genel sıralamada hâlâ 77. sırada bulunuyor.

İnternet bağlantı hızı konusunda Singapur ve Norveç zirvede yer alıyor

İnternet bağlantı hızı sıralamasında Ookla genişbant ve mobil olmak üzere iki farklı liste sunuyor. Ortalama genişbant bağlantı hızı listesinin zirvesinde 153.85 Mbps ile Singapur bulunuyor. Singapur’u İzlanda ve Hong Kong takip ediyor. Mobil bağlantı hızı listesinin zirvesinde ise 62.66 Mbps ile Norveç yer alıyor. Norveç’i Hollanda ve İzlanda izliyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here