ininal API platformunu geliştiricilere, girişimlere ve şirketlere açtı

0
107

ininal api

Bir milyondan fazla kullanıcı hesabı bulunan, iki milyonun üzerinde ön ödemeli MasterCard satan ve aylık 600 binden fazla aktif kullanıcıya sahip olan finansal teknoloji şirketi ininal, uygulama programlama arayüzü (API) platformunu erişime açtığını duyurdu. Şirket, Türkiye’deki finansal servislerin hızla gelişmesi ve girişimcilik ekosisteminin güçlenmesi adına API platformuyla finansal teknoloji yeteneklerini tüm yazılımcılara, girişimlere ve şirketlere sunduğunu belirtiyor.

Finansal servisler çoğunlukla düzenlemelere ve zorunlu işletme lisanslarına bağlı ve dışarıdan erişime kapalı nitelik taşıyor. Buna rağmen bankacılık servislerine dışarıdan erişim sunan API’ler şu anda Avrupa’da ve Türkiye’de en çok konuşulan konuların başında geliyor. Avrupa’daki Ödeme Sistemleri Kanunu (PSD2) ile finans kuruluşları API’lerini zorunlu olarak kullanıma açıp finansal işlem fonksiyonlarına üçüncü parti şahıslar tarafından erişim izni veriyor. Bazı bankalar da düzenlemeye uygun olarak, kendi API’lerini erişime sunuyor. Birçok banka ve finans kuruluşunun da yakın gelecekte kendi API’lerini yayınlaması bekleniyor. ininal, bu durumun ortaya çıkaracağı rekabette yazılımcılar ve girişimciler için en önemli karar noktasının sunulan API’lerin yeteneklerinin olacağına dikkat çekiyor. Bununla birlikte ödeme ve para transferi gibi temel finansal işlemlerin hâlâ dışarıdan erişime kapalı durumda olduğuna dikkat çekiyor.

ininal API ile boşluğu doldurmayı hedefliyor. Erişime sunulan API’nin özellikleri arasında kullanıcı hesabı oluşturma, ininal sanal MasterCard oluşturma, kullanıcı hesabına ya da karta para yükleme bulunuyor. Ayrıca bir ininal MasterCard’tan başka bir ininal MasterCard’a para gönderme de sunulan özellikler arasında yer alıyor.

inial CEO’su Ömer SunerAPI konusunun kendileri için yeni bir konu olmadığını, bu konudaki ilk iş birliklerini 3 yıl önce Samsung, Pfizer ve Groupama gibi şirketlerle başlattıklarını belirtiyor. Bu şirketlerin yanı sıra BiTaksi, Sinemia ve Manibux gibi Türkiye’deki öncü startuplara da kendi çözümlerini geliştirmeleri için ininal API servislerini açtıklarını da sözlerine ekliyor. Suner, “Amacımız herkese aynı ayrıcalıkları sağlayarak güvenilir ve uygun maliyetli finansal çözümler yaratmalarına yardımcı olmak. Bu yetenekleri büyük şirket, küçük şirket ayrımı yapmadan herkese açmamızın arkasındaki motivasyon da bu. Böylece şirketler API’larımızı kullanarak riskli konularla uğraşıp dikkatlerini dağıtmadan esas işlerine ve büyümeye odaklanabilirler.” şeklinde sözlerine eklemede bulunuyor.

ininal CTO’su Barış Alayoğlu ise ininal’ı ilk günden itibaren mikro-hizmetler mimarisiyle geliştirdiklerini, dolayısıyla getirilen her türlü yeniliği API’ye de eklemenin oldukça kolay olduğunu söylüyor. ininal’in sunduğu hizmetlere ek olarak hesaptan para çekme, fatura ödeme, müşteri ve kart bilgileri güncelleme yeni özellikleri de yakın gelecekte yayınlayacaklarını da dile getiriyor. Alayoğlu, “Bundan böyle ininal’a eklediğimiz her yeni özelliği API’mize de ekleyerek Türkiye’nin ve hatta dünyanın en yetenekli finansal servisler API’sini girişimcilerden kurumsal şirketlere herkesin erişimine sunacağız.” şeklinde konuşuyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here