Hedef bu kez POS cihazları

Renault, teknoloji, enerji ve servis hizmetleri markasına dönüşüyor

2025’e kadar 14 ana model piyasaya sürecek olan Renault, bunların 7’sini tamamen elektrikli, diğer 7 aracı ise C ve D segmentinde üretecek. Tüm yeni...

Ventures60: Fintech yılının yıldızı kim olacak?

Girişim, girişimci ve yatırımcıları bir araya getiren Ventures60, ikinci etkinliğinde fintech konusunu ele aldı ve fintech’in yıldızlarının kimler olacağını değerlendirdi Geçen ay ilkini Birnoktabir.com’un YouTube’un...

Vodafone Türkiye’de Meltem Bakiler Şahin’e yeni görev

Şahin, halihazırda yürütmekte olduğu Kurumsal İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcılığı görevini ise vekaleten yürütecek  Vodafone Türkiye Bireysel İş Biriminden Sorumlu İcra Kurulu Başkan...

Deloitte: 2020’nin sarsıntıları şirketleri daha dijital ve dayanıklı hale getirdi

Rapora göre, işletmeler zorlu geçen 2020 yılında dalgalanmalara adapte oldu, dijital dönüşümü hızlandırdı ve daha dayanıklı hale geldi Deloitte'un 12’ncisi yayımlanan “Teknoloji Trendleri Raporu”, 2020'nin...

Trendyol’un 2020’de istihdam etkisi: 1,1 milyon kişi

Trendyol ile çalışmaya başladıktan sonra satıcıların yüzde 90'ının cirosu, yüzde 82'si ise istihdamını artırdı Trendyol, Türkiye’de 2020 yılında istihdama etkisinin 1,1 milyon kişi olduğunu açıkladı....

TAKİP EDİN

176BeğenenlerBeğen
927TakipçilerTakip Et
147TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone
Araştırmacılar POS cihazlarını hedef alan ‘ModPipe’ zararlı yazılımını keşfetti

Siber güvenlik kuruluşu ESET’in tespit ettiği ModPipe zararlısı, ‘Oracle Micros Restaurant Enterprise Series (RES) 3700 POS (point-of-sale)‘  yönetim yazılımını hedef alıyor. Bu yazılım, dünya çapında yüz binlerce gastronomi ve konaklama tesisindeki POS cihazında kullanılıyor. ESET’in tespitlerine göre, zararlı yazılımın belirlendiği hedeflerin büyük çoğunluğu Amerika Birleşik Devletler’de yer alıyor.

ModPipe; RES 3700 POS veritabanı şifrelerini çözümleyerek ele geçirmek üzere tasarlanan, özel bir algoritmaya sahip bir arka kapı. İndirilebilir modüllere sahip olmasıyla da bu yöndeki diğer kötü amaçlı yazılımlardan ayrılıyor.

 Hangi bilgileri sızdırıyor?

Sızdırılan kimlik bilgileri sayesinde ModPipe operatörleri, POS işlemleri ile ilgili çeşitli tanımlamalar ve yapılandırmalar, durum tabloları ve bilgiler dahil olmak üzere veritabanı içeriklerine erişim sağlayabiliyor.

ModPipe’ı keşfeden ESET Araştırmacısı Martin Smolár, “RES 3700 POS bilgilerine göre, saldırganlar şifreleme ile korunan kredi kartı numaraları ve son kullanım tarihleri gibi birçok hassas bilgiye erişim sağlayamaz. Saldırganların erişebileceği müşteri verileri yalnızca kart sahiplerinin adları ile sınırlı olmalı” bilgisini paylaştı.

İndirilebilir modüller

Martin Smolár, sözlerini şöyle sürdürdü: “ModPipe’ın en çok etkileyen yönü ise indirilebilir modülleridir. 2019 yılında temel bileşenlerini bulup analiz ettiğimizden beri bu arka kapının farkındayız” diye konuştu. Smolár, indirilebilir modülleri ve işlevlerini şöyle aktardı:

  • GetMicInfo, üretici tarafından önceden tanımlanmış iki veritabanı kullanıcı adıyla bağlantılı şifrelerin de aralarında olduğu Micros POS ile ilgili verileri hedef alır. Bu modül, özel olarak tasarlanmış bir algoritma kullanarak bu veritabanı şifrelerini ele geçirebilir ve çözebilir.
  • ModScan 2.20, seçili IP adreslerini tarayarak makinelerde kurulu Micros POS ortamı ile ilgili ek bilgi toplar. 
  • ProcList’in temel hedefi, makinede o an yürütülen işlemlerle ilgili bilgi toplamaktır.

 POS’larla ilgili kapsamlı bilgiye sahipler

ESET Araştırmacısı Smolár, “ModPipe’ın mimarisi, modülleri ve özellikleri de yazarlarının hedeflenen RES 3700 POS yazılımıyla ilgili kapsamlı bilgiye sahip olduğunu gösteriyor. Operatörler yetkinliklerini, tescilli yazılım ürününü çalıp mühendisliğini geriye dönük incelemekten, yeraltı piyasasından sızıntı parçaları kullanmaya veya satın almaya kadar birçok farklı şekilde kazanmış olabilir” diye ekledi.

Nasıl önlem almalı?

ModPipe operatörlerinden uzak durmak isteyen konaklama ve diğer sektörlerdeki RES 3700 POS kullanıcısı potansiyel kurbanların, şunları yapması tavsiye ediliyor:

  • Yönetim yazılımının en son sürümünü kullanmak.
  • Yazılımı, güncellenmiş işletim sistemine sahip cihazlarda kullanmak.
  • ModPipe’ı ve benzer tehditleri algılayabilecek çok katmanlı güvenilir bir güvenlik yazılımı kullanmak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here