PAYLAŞ

Google ve Çin arasındaki ilişki uzun süredir sarsıntılı bir seyir izliyor. Google’ın amiral gemisi olan arama motorunun yanı sıra uygulama mağazası, e-posta ve bulut servisleri de ülkede yasaklı. Ancak bu durum şirketin Çin’deki varlığını sürdürmek için çaba göstermesine engel teşkil etmiyor. Google yapay zeka araştırmaları için Çin’in başkenti Pekin’e bir araştırma merkezi kuracağını açıklamasıyla Çin’i unutmadığını bir kez daha gösteriyor.

Google’dan yapılan açıklamaya göre, tesis Asya’da türünün ilk örneği olacak. Hâli hazırda şirketin bünyesinde görev yapan küçük bir grup Pekin’e kaydırılacak ve yapay zekâ üzerine temel seviyede çalışmalar gerçekleştirecek. Ancak merkez uzun vadede daha da büyüyecek. Departmana kalifiye iş gücünü çekmek isteyen Google, uzman isimlerin de kadroya dahil edildiğini ve ekibin genişletileceğini de özellikle vurguluyor.

Çin kaliteli iş gücü bakımından sıkıntı yaşanan bir ülke değil. Ancak yapay zekâ çalışmaları konusunda Google’ın karşısında Baidu, Tencent ve Alibaba gibi ciddi yerel rakipler bulunuyor. Buna ek olarak, SenseTime ve Face++ gibi şirketler de çalışmalarında vites yükseltiyor.

Google yapay zeka merkezi ile Çin’in Ar-Ge iştahından yararlanmayı amaçlıyor

Google yapay zeka araştırma merkezi ile Çin’in Ar-Ge konusundaki iştahından yararlanmayı amaçlıyor gibi görünüyor. Bu merkezin açılacak olması, şirketin ülkedeki yasaklardan kurtulacağı anlamına gelmiyor.