Google Türkiye’ye 100 milyon TL ceza

TAKİP EDİN

177BeğenenlerBeğen
901TakipçilerTakip Et
159TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

RK’nın kararı çevrimiçi alışveriş hizmetlerinde rakiplerin faaliyetlerini zorlaştırmaya dayanıyor

Rekabet Kurumu (RK), Google Türkiye’ye 98 milyon 354 bin TL ceza verildiğini açıkladı. RK’nın sitesinde yayımlanan karara göre, Google Türkiye’ye kesilen cezanın gerekçesi şöyle: Genel arama pazarındaki hâkim durumunu kötüye kullanarak çevrim içi alışveriş karşılaştırma hizmetleri pazarındaki rakiplerinin faaliyetlerini zorlaştırdığı iddiası.

RK’nın paylaştığı dosyada başvuruyu yapan kişi ya da kurumun gizlilik nedeniyle ismi belirtilmiyor. Bununla birlikte iddiaları ayrıntısına baktığımızda şu noktalar karşımıza çıkıyor:

-Çevrim içi karşılaştırma sitelerinin kullanıcıya en uygun seçeneği bulmak için hizmet sunduğu, bu internet sitelerinin uzmanlaşmaya (yalnızca uçak bileti veya otel aramak gibi) gittiği görülüyor.

-Karşılaştırma siteleri yalnızca fiyat değil kargo bilgisi, ürün özellikleri, fotoğrafları gibi birçok unsuru karşılaştırma fırsatı sunuyor.

-Google’ın da kendi alışveriş/fiyat karşılaştırma hizmetinin (Google Shopping) bulunuyor.- -Google Shopping hizmetinin bir e-ticaret sitesi için günümüzde olmazsa olmaz bir unsur olduğu belirtiliyor ve söz konusu uygulamada e-ticaret sitelerindeki ürünlerin isim, fiyat, görsel ve internet sitesi ismiyle birlikte Google arama sonuçları sayfasında listeleniyor.

-Google Shopping hizmetinin yalnızca kendi ödeme altyapısını kullanan e-ticaret sitelerine yer verdiği ve yalnızca karşılaştırma hizmeti sunan internet sitelerine ise yer vermediği öne sürülüyor.

Fiyat karşılaştırmada rakip teşebbüslere gelir kaybı iddiası

-Arama sıralamasında kendi Shopping uygulamasının sürekli en üstte yer alması ve fiyat karşılaştırma hizmeti veren teşebbüslere bu alanın kapatılmasının gelir kaybına sebep olduğu ifade ediliyor.

-Google tarafından bilinçli olarak arama sonuçları sıralamalarında benzer hizmeti sunan fiyat karşılaştırma sitelerine daha altlarda yer verilmesi nedeniyle tüketiciye ulaşmakta zorlandıkları ve tüketicinin refah kaybına uğratıldığı iddia ediliyor.

-Google’ın Google Shopping’i diğer benzer hizmeti sunan alışveriş sitelerinden daha öne çıkartmasının müşteri odaklı en iyi içeriği sunma ilkesi ile çelişiyor.

-Avrupa Birliği üyesi ülkelerde sunduğu Shopping uygulamasında güncellemeye giden Google’ın bu değişikliği Türkiye’de uygulamaya almıyor.

RK: Google alışveriş karşılaştırmada rekabeti bozuyor

İddialarda yer verilen Google Shopping’in kısaca değerlendirmek gerekirse; alışveriş reklamları, Google arama sonuçları sayfasının üst veya yan bölümününde internet sitelerindeki ürünlerin ürün adı, ürün fiyatı, ürünün görseli ve site ismiyle birlikte listelenmesi anlamına geliyor. “Product Listing Ads” olarak da bilinen reklam modelinin Türkiye‘deki ilk ismi, Google Ürün Listeleme Reklamları idi. İlerleyen dönemde Google Alışveriş Reklamları olarak değiştirildi.

Yukarıdaki iddiaları değerlendiren RK, Google’ın genel arama hizmetleri ve çevrim içi alışveriş karşılaştırma hizmetleri pazarlarında hâkim durumda olduğuna oybirliğiyle karar verdi. RK ayrıca Google’ın, alışveriş karşılaştırma hizmeti sunan rakiplerini rekabette dezavantajlı konuma düşürerek rakip teşebbüslerin faaliyetlerini zorlaştırmak ve alışveriş karşılaştırma hizmetleri pazarındaki rekabetin bozulmasına yol açarak ilgili kanun maddesini ihlal ettiğine ve 98,3 milyon TL cezalandırılmasına hükmetti.

[Güncelleme]: RK’nın soruşturma kararı 13 Şubat’ta açıklanmıştı. Üç sayfalık soruşturma kararına buradan ulaşabilirsiniz.

[Güncelleme 2]: RK’nın 27 Mayıs’ta yayımladığı gerekçeli karar 144 sayfadan oluşuyor. İlk güncellemede belirttiğimiz soruşturma ayrıntılı şekilde değerlendiriliyor ve soruşturmanın gerekçeleri paylaşılıyor. Gerekçeli karara buradan ulaşabilirsiniz.

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here