Google Türkiye: Turizm sektörü için yeni normalin yolu, dijital dönüşüme hız vermekten geçiyor

TAKİP EDİN

180BeğenenlerBeğen
808TakipçilerTakip Et
157TakipçilerTakip Et
0AboneAbone Ol
Google Türkiye, COVID-19 döneminde Türk turizminde görülen dijital trendleri derledi

Salgının yayıldığı ilk aylarda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de seyahat kısıtlamaları nedeniyle tamamen durma noktasına gelen turizm sektörünün yeni normale geçmesinde dijital pazarlama kilit rol oynuyor. Google tarafından hazırlanan ve işletmeler için değerli ve güncel bilgilerle dijital pazarlama ipuçları içeren Think with Google platformu da Türkiye’deki turizm sektörüne ilişkin değerlendirme ve verileri gündemine taşıdı. Think with Google platformunda yayınlanan ve turizm sektörü için ilham verici bir rehber niteliği taşıyan bilgilere göre, bu dönemde sektör oyuncularının değişen tüketici ihtiyaçlarını ve eğilimleri doğrultusunda hızlı aksiyon almaları büyük önem taşıyor.

Tüketici, izole tatil ve seyahat seçeneklerine yöneliyor 

Seyahat ile ilgili aramalarda, geçen yılın aynı dönemine kıyasla Mart ayında yüzde 25, Nisan ayında yüzde 72, Mayıs ayında ise yüzde 61 seviyelerine varan düşüşler görüldü. Yeni normal dönemiyle birlikte, tüketicilerin seyahat sektörüne yönelik ihtiyaçları, beklentileri de değişti. Yeni normal döneminde tüketicilerin daha izole tatil olanaklarına yönelik arayışları dikkat çekici oranlarda yükseldi. Haziran ayında “villa” aramaları geçen yıla göre yüzde 101 artarken, “bungalov” aramaları 2019’a kıyasla yüzde 42, “dağ evi” ve “bağ evi” yüzde 85, “karavan” yüzde 71 ve “tekne kiralama” yüzde 64 oranında artış gösterdi.

Haziran ayında seyahat kısıtlamalarının hafiflemesi ile artan hareketlilik, yurt içi seyahat ile ilgili aramalara da net bir şekilde yansıdı. Örneğin İstanbul’a yakın yerlerle  ilgili aramalarda hızla artış görülürken, Sapanca, Ağva, Şile, Cunda gibi tatil beldeleri, 2019’daki arama oranlarına en fazla yaklaşan destinasyonlar içerisinde yer aldı. Bu destinasyonları Antalya, Bodrum ve Çeşme gibi popüler tatil bölgeleri takip etti. Temmuz ortası itibariyle toplam seyahat sektörü arama hacmi  2019’daki arama hacimlerinin yaklaşık yüzde 90’ına kadar ulaştı.

Google Türkiye’nin, tüketici ihtiyaçlarını ve eğilimlerini anlamak adına, Nisan ve Haziran aylarında düzenlediği anket çalışmaları, tüketicilerin ilk ulaşım tercihinin şahsî araba olduğunu ortaya koyuyor. Ankete Nisan ayında cevap verenlerin yüzde 30’u şahsî araba ile ulaşımı tercih ederken, Haziran ayında bu oran yüzde 40’a yükselerek uçak seçeneğini geride bıraktı.

Türkiye’deki tatilcilerin tercihi online 

Google Türkiye’nin 2020 yılında Kantar Araştırma Şirketi ile birlikte yaptığı çalışma, Türkiye’deki tatilcilerin alışkanlıklarına ve tercihlerine yönelik önemli veriler ortaya koyuyor. Bu araştırmaya göre katılımcıların yüzde 60’ı zaman tasarrufu sağlaması, fiyat avantajı ve daha kolay karşılaştırma yapabilme ve bilgi edinebilme açısından, rezervasyonlarını online yapıyor ve bu rezervasyonlarda en çok cep telefonundan faydalanıyor. Seyahat edenlerin yüzde 75’inden fazlası, karar verme sürecinde Google Arama, fiyat karşılaştırma siteleri, online seyahat acenteleri gibi uğradığı temas noktalarında mobil telefonunu kullanıyor.

Turizm sektörü, önceliği dijital dönüşüme vermeli 

Gezginler satın alma öncesinde, gerek uçuş ve konaklama, gerekse tatil paketleri için dijital teknolojileri her zamankinden yoğun şekilde kullanıyor. Yine, tüketicilerin temassız deneyim beklentisiyle, dijital teknolojilere  daha fazla yöneldiği bu dönemde turizm sektörü için tüketiciye sunulan online deneyimleri güçlendirmek çok daha önemli ve öncelikli hale gelmiş durumda. Think with Google’da yer alan bilgiler, uzun vadede işlerini daha dirençli ve güçlü kılabilmek için, turizm sektöründeki oyuncuların  bu süreçte dijital dönüşüme daha fazla odaklanması gerektiğini gösteriyor.

Sektördeki oyuncuların iş modellerini yeni normale göre adapte edebilmesi için şu noktalar öne çıkıyor:

  • Turizm sektörü, talebin geri dönüşü için hazır olmalı, bunun için de yeni dönemde pazarlama hedeflerinin yeniden gözden geçirilmesi ve buna göre aksiyonların alınması önemli. Bu dönemde dijital pazarlama stratejilerinin optimize edilmesi, marka mesajlarının ve kreatif çalışmaların test edilmesi öneriliyor.
  • Tüketicinin bu dönemde ciddi değişimler gösteren ihtiyaç ve davranışlarını anlayabilme çabasında olan markalara Google ve YouTube gibi platformlardaki arama trendleri, üçüncü parti araştırmaları ve verileri izleyip analiz etmek değerli içgörü ve avantajlar sağlıyor.
  • Turizm sektörü bu dönemde online videonun marka iletişimindeki gücünü de kullanmalı. Think with Google platformunda yer alan bilgilere göre, Türkiye’deki kullanıcıların yüzde 85’i turizm amaçlı seyahatleri hakkında bilgi almak için online video izliyor. Bu kullanıcıların yüzde 71’inin tercih ettiği ana kaynak durumunda olan YouTube’da, Türkiye’de seyahat kategorisindeki izleme süreleri yılın ilk yarısında geçen seneye göre yüzde 51 oranında artış gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz