Google Tencent ile patent anlaşması imzaladı

0
160
google tencent

Google, uzun bir süredir Çin’de faaliyet gösteremiyor. Ancak bu durum internet devinin Çin ile ilişkisinin olmadığı anlamına gelmiyor. Google Tencent ile imzaladığı lisans anlaşmasıyla Çin ile arasındaki hatların açık olduğunu somut biçimde gösteriyor. Tencent, Çin’in en büyük internet şirketleri arasında yer alıyor.

Taraflar arasındaki anlaşmanın detayları açıklanmadı. Google sadece atılan imzaların geniş bir ürün ve teknoloji portföyünü kapsadığını belirtti. Şirket, anlaşmanın uzun vadeli olduğunun da altını çizdi. İki taraf, gelecek teknolojileri ve inovasyon için de birlikte çalışma taahhüdünü verdi.

Google’ın patent servisinin başındaki isim olan Mike Lee, Tencent ile anlaşmalarını şu sözlerle değerlendirdi: “Tencent ile bir çapraz lisans anlaşması yapmaktan dolayı mutluyuz. Bu tarz anlaşmalar sayesinde teknoloji şirketleri kullanıcıları için daha iyi ürün ve servisler  geliştirmeye odaklanabiliyor.”

Google’ın ana servisleri Çin’de hâlâ engelli. Ancak Çin ve Google arasındaki ilişkiler son zamanlarda biraz daha hareket kazanmış gibi görünüyor. Ülkenin başkenti Pekin’de bir yapay zekâ laboratuvarı açacağını duyuran Google, çevrimiçi oyun platformu Chushou’ya da yatırım yapmıştı.

Google Tencent’in çalıştığı ilk uluslararası şirket değil

Google Tencent’in işbirliği yaptığı ilk uluslararası şirket değil. WeChat ile küresel bir gücü elinde bulunduran Tencent; Tesla, Snap ve Spotify gibi popüler şirketlere de yatırım yapmıştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here