Google ve Birleşmiş Milletler’den Suriye’nin mülteci sorununa özel site

0
70

google suriye için aramaGoogle ve Birleşmiş Milletler işbirliğiyle hayata geçirilen “Suriye için Arama” adlı web sitesi, Suriye krizinin kronolojisine yer veren ve sorulara cevap bulunabilecek bir kaynak olarak konumlanıyor.

Suriye’deki sivil savaş bundan altı yıl önce Mart ayında başlamıştı. Google’ın belirttiğine göre, o zamandan bugüne, beş milyondan fazla insan evlerini, mülklerini, ailelerini ve eğitimlerini terk ederek Orta Doğu, Avrupa ve tüm dünyada sığınacak bir yer aramak zorunda bırakıldı.

Google, 2015’ten bu yana evlerinden uzakta yaşamak zorunda kalanlar için üzerimize düşeni yapmaya çalıştığına dikkat çekiyor. Örneğin, Google.org bugüne kadar 800 binden fazla mültecinin acil yardım ve yaşamsal bilgi ve eğitim desteği almalarını sağlayacak programlara 20 milyon dolardan fazla bağış yaptı.

“Suriye için Arama” adlı web sitesi ise, insanların Suriye ve mülteci krizi ile ilgili en çok sorulan beş soruyu keşfederek bilgi edinebilecekleri bir mecra olma özelliğini taşıyor. Sitedeki her soru, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği’nin (UNHCR) verilerini Google Haritalar, uydu görüntüleri, videolar, fotoğraflar, ve mültecilerin hikayeleri ile birleştirerek yanıtlanıyor.

Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği her yıl Haziran ayında sığınmacılar, göçmenler ve kurumun sorumluluk alanına giren insanlarla ilgili en güncel rakamları ve bilgileri içeren bir Küresel Trendler Raporu yayınlıyor. Google ve UNHCR, insanların konuyla ilgili sorularıyla UNHCR’in detaylı veri setleri arasında bağlantılar kurarak arama trendleriyle birleştirmek için geçen yılın sonunan itibaren çalışmaya başladı.

İnsanların Google Arama Trendleri aracılığıyla krizin ölçeğini anlamak istediklerini fark eden Google, “Suriye’de ne oluyor?” ve daha basit şekilde, “Mülteci nedir?” sorularnın Almanya, Fransa ve Birleşik Krallık’ta geçen yıl arama trendlerinin ilk sıralarında yer aldığına dikkat çekiyor. Dünyanın her köşesindeki insanlar neler olup bittiğini ve nasıl yardım edebileceklerini öğrenmek için Google’da arama yapıyor. Sadece 2016’da Suriye ve Suriyeliler hakkında bilgi edinmek için on milyonlarca kez arama yapılmış.

“Suriye için Arama” sitesinde mülteci aileler altı yıl önceki ve bugünkü evlerini ve yeni, geçici hayatlarına yolculuk yaparken neler yaşadıklarını anlatıyor. İnsanlar öğrenmek, araştırmak, bazen de bağlantı kurmak, paylaşmak ve zorlukların üstesinden gelmek gibi birçok nedenle arama yapıyor. Bu arama trendlerini UNHCR’nin doğrulanmış verilerine dayanarak paylaşmak, son altı yılın en korkunç olaylarından birini daha iyi anlamak isteyen insanların yapmak istediklerini gerçek anlamda yapmalarını sağlayacak.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here