google doğruluk kontrolü

google doğruluk kontrolü

Google geçtiğimiz hafta sonuna girilirken, arama ve haber sonuçlarının doğruluk kontrolünden geçtiğini ön plana çıkaran yeni bir araç yayınladı.

Doğruluk kontrolü yapılmış olan bir haber veya makaleyi içeren arama sonucunda Google, iddia sahibini ve bunun doğru, yanlış veya ikisinin arasında bir yerde olduğuna dair doğruluk kontrolünü yapan üçüncü taraf kuruluşu da arama sonuçları içinde gösteriyor.

Arama devi doğruluk kontrolünü kendisi yapmıyor, bunu yerine Politifact ve Snopes gibi, kamuoyu görevlileri ve haber organları tarafından yapılmış açıklamaların doğruluğunu denetleyen kuruluşlarla çalışıyor.

Doğruluk kontrolü zengin kartları bir bağlantı da içeriyor, böylelikle kullanıcılar bir şeyin yanlış olduğunu düşündüğü durumda geri bildirim gönderebiliyor.

Bu değişiklik Google’ın, Facebook ile birlikte yalan haber ve hakaret içeren yanlış bilgileri kitlelere yaymada yardımcı olduğuna dair eleştirilerden birkaç ay sonra geldi. Google geçen yıl Neo-Nazi yanlısı bir siteyi, soykırımın olup olmadığına dair bilgi arayanların karşısına en üst sonuç olarak getirmesi nedeniyle eleştirilmişti.

Google geçen yılın sonunda haber sonuçlarında, ABD başkanlık seçimlerinden birkaç hafta önce doğruluk kontrolü özelliğini kısıtlı kapasitede test etmeye başlamıştı. Şimdi bu araç tüm dillerde, arama ve haber sonuçlarında gösterilmeye başlandı.

Geniş kapsamlı çıkışa rağmen, her arama sonucu doğruluk kontrolünün yapıldığına dair bir işarete sahip olmayacak. Google’ın doğrulama için başvurduğu sitelerden bazıları da sorgulanan iddianın doğruluğu konusunda fikir birliği içinde olmayabilir. Böyle bir durumda Google’ın nasıl bir gösterim yapacağı şu an için bilinmiyor.

Google, konuyla ilgili olarak yayınladığı blog yazısında, belirli bir iddia etrafındaki fikir birliğinin derecesinin anlaşılmasının ve hangi kaynakların uzlaştığı üzerinde açık bilginin bulunmasının insanlara yardımcı olacağını söylüyor.

Facebook da geçen ay sorgulanabilir bilgiler içeren hikayelere uyarı etiketi koymaya başlamış, Haber Kaynağında görünen bu tarz hikayeleri, üçüncü taraf doğruluk kontrolü sitesine verilen bir bağlantı eşliğinde “tartışmalı” olarak etiketlemişti.

Bu yeni özellikle ilgili en büyük problemlerden bir tanesi, bir doğruluk kontrolü sitesinin bir haberi doğrulamasının birkaç gün alabileceği ihtimali. Halbuki yalan haberler bir gün değil, bir saat içinde birçok kişiye ulaşabiliyor.