google arama Google arama sonuçlarında sanat ve sanatçılarla ilgili daha fazla bilgi sunacak. Şirketten yapılan açıklamada, Google Sanat & Kültür ekibinin çalışmalarının hem arama sonuçlarına hem de Haritalar servisine entegre edileceği belirtildi. Böylelikle internet kullanıcılarının aradıkları sanat eserlerini daha iyi deneyimlemeleri amaçlanıyor.

Söz konusu entegrasyon sayesinde kullanıcılar aradıkları sanat eserinin yüksek çözünürlüklü görselini görebilecek, tablolara bir müzenin duvarında asılıymış gibi bakabilecek ve sanatçıların tüm koleksiyonları içinde gezebilecek. Google Haritalar ise müzeleri sanal olarak dolaşmayı ve sanat eserleri hakkında detaylı bilgiler almayı mümkün kılıyor.

Google’ın arama ve Haritalar servisinde sunduğu özelliklerin altında Sanat & Kültür ekibinin imzası bulunuyor. Servisin kendine özgü uygulaması üzerinden de 360 derecelik sanal müze turları yapılabiliyor. Buna ek olarak, adı ve kime ait olduğu merak edilen sanat eserlerine dair bilgilere de uygulama üzerinden erişilebiliyor. Google daha önce de “gigapiksel sanat kamerası” olarak bilinen bir araç geliştirmiş ve internet kullanıcılarına resimleri fırça darbesine kadar görme imkanı sunmuştu.

Google Haritalar servisinin müze turu özelliğinde de değişikliğe gitti. Kullanıcılara Google Haritalar üzerinden müzeleri gezme imkanı veren bu özellikte her sanat eserinin yanında detaylı bilgiler bulunuyor. Artık kullanıcılar sanat eserleri üzerinde yakınlaştırma yapabilecek. Ancak bunun için cihazın özelliği desteklemesi gerekiyor.

Google arama servisinde her ay sanatla ilgili 500 milyondan fazla arama yapılıyor

Google’dan yapılan açıklamada, arama servisinde her ay sanatla ilgili 500 milyondan fazla arama yapıldığı belirtildi. Şirket yeni özelliklerin dağıtımına başladı.