Getir artık milyar dolarlık girişimler liginde

TAKİP EDİN

179BeğenenlerBeğen
868TakipçilerTakip Et
160TakipçilerTakip Et
0AbonelerAbone

5.5 yıl önce ihtiyacı olduğu ürünü 10 dakika getirme fikriyle Nazım Salur ve 4 kurucu ortağın kurulan Getir, aldığı 300 milyon dolarlık yatırımla 2.6 milyar dolarlık değerlemeye ulaştı. 

Getir, son aldığı 300 milyon dolar yatırımla 2.6 milyar doları aşan değerlemeye ulaşarak unicorn (Unicorn şirketler 1 milyar dolar değerlemeyi aştığında tek boynuzlu at) girişimler arasına yer aldı. 300 milyon dolarlık yatırımı dünyanın büyük metropollerinde aynı anda operasyonu büyütmek için kullanması bekleniyor. İki ay içinde iki tur tamamlayan Getir’de üçüncü turun liderliğini yeni yatırımcılardan Silikon Vadisi merkezli Sequoia Capital ve mevcut fonlardan New York merkezli Tiger Global üstlendi. Daha önceki tura katılan 8 fondan 7 tanesi de bu son tura katıldılar. 

Milyar dolarlık değerlemeye 5.5 yılda ulaşan Getir’in yatırım sonucunda kurucu 5 ortağın hisse oranı yüzde 60’ın üzerinde kalması açısından ilki oluşturdu. Son yatırım turuna 8 yatırımcıdan 7’sinin katıldığını ifade eden Nazım Salur, 300 milyon dolarlık yatırımı küresel bir teknoloji oyuncusu olmak için kullanacaklarını belirterek sözlerine şöyle devam etti: “Almanya, Hollanda Fransa’da büyümeye odaklanacağız. 2 ay önce 128 milyon dolar yatrım yapan bir girişimin hemen sonrasında 300 milyon dolar yatırım almasının sık rastlanan durum değil. 300 miyon dolarlık yatırım turuna Sequa ve Tiger’ın başını çektiği yatırım turunda daha önce bize yatırım yapan 8 yatırımcıdan 7’si yer aldı. 5.5 yılda bu değer artışını sağlayan girişim olmanın sebebi bizim bu fikri bulan ve uygulayan girişim olmamızdı. Son dönemde popüler hale gelen bir konulardan biri oldu. Yatırımcılar bizim işimizin pandemi olsa da olmasa da büyümeye devam edeceğini düşünüyor.”

BÜYÜK RESME BAKTI

Getir, A turunun tamamlanmasıyla birlikte 2021’in hemen başında süratle B turunda 128 milyon dolarlık yeni bir fon ile küresel büyümeye odaklandığını açıkladı. Bu ek yatırım Getir’in gerek yurtiçi büyümesini hızlandırmak gerekse de dış pazarlara açılmak için kullanılacağı belirtiliyordu. Şimdi seri C yatırımıyla gelen 300 milyon dolar yatırımı pandemi sürecinde agresif büyüme planına yatırması bekleniyor. 

Her şehirde ve her bölgede temel ihtiyaç haritasının bulutunu çıkarıp bölge depolarına bölen Getir’in algoritması süper hızlı dağıtımın kalbini oluşturuyor. Nazım Salur’un BiTaksi haritalarına bakarken keşfettiği bu kritik ihtiyaç haritası 2015 yılından sonra Getir uygulaması olarak karşımıza çıkıyor. Projenin en başından büyük resmi gördüklerini vurgulayan Nazım Salur, ilk günden itibaren fikre inanıp yatırım yaptıklarının altını çizerek büyüme planlarıyla ilgili şöyle konuştu: İş modelimize olan yoğun ilgi nedeniyle geçtiğimiz turun üzerinden henüz 2 ay geçmeden bir tur daha yatırım alma imkanı doğdu. Biz de bunu değerlendirerek 300 milyon dolarlık yeni kaynak yaratarak yurt dışı pazarlarda daha hızlı büyümeye odaklanacağız. Aldığımız bu yatırımla 2,6 milyar dolar değerlemeye ulaşarak Türkiye’nin Unicorn’u olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Önümüzdeki aylarda Almanya, Fransa ve Hollanda’da da Getir operasyonlarını başlatacağız. Pandeminin kontrol altına alınmasını takiben Brezilya’da da bu iki heceli Türkçe kelimeyi sevdirmeyi arzuluyoruz. 

25 MİLYON LİRA SAHAYA

Ayrıca yatırımdan elde edilen gelirin 25 milyon lirasını sahadaki elemanlara dağıtılacağını ifade eden Nazım Salur, “Bu işin kahrını çeken saha elemanları. Biz milyar doları aşan değerlemeye ulaştığımızda onlara sözümüz vardı. Bu sözümüzü tutuyoruz. Kıdeme göre ve bayilerimiz üzerinden de saha elemanlarına 25 milyon lira dağıtacağız. Onların emeğinin karşılığının bir bölümünü böyle ödemeyi düşünüyoruz. Getir’in Unicorn olmasında en önemli katkıyı veren bayilerimizin saha çalışanları olan kurye ve depo görevlilerine kıdeme dayalı olarak dağıtılmak üzere, 25 milyon TL’yi bayilerimiz kanalıyla paylaşacağımızı da belirtmek isterim”

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here