PAYLAŞ

Popüler mobil ticaret uygulaması Getir, 2017’de yaptıklarını ve 2018 ile sonrasına dair hedeflerini düzenlediği bir basın toplantısıyla paylaştı. Toplantıda konuşan şirketin kurucusu Nazım Salur, daha önce yapılmamış bir sistemi hayata geçirdiklerini belirtti. Dünyada verilen siparişi 10 dakika içinde teslim edebilen başka bir mobil uygulamanın olmadığının altını çizen Salur, bunu sistemin hızlı çalışmasıyla sağladıklarının altını çizdi. Yüzde 100 yerli bir uygulama olmanın da kendilerini gururlandırdığını söyleyen Salur, Türkiye’nin teknoloji alanında büyük girişimler çıkaracağına inançlarının tam olduğunu sözlerine ekledi.

2017’yi beş kat büyüyerek kapatan Getir’den bugüne kadar 560 bin İstanbullu 3 milyon sipariş verdi. Uygulamanın yıllık cirosu ise 100 milyon TL’yi geçti. Hâli hazırda 1000 kişiye istihdam sağlayan şirket, 2018’de bu sayıyı dörde katlayarak 4 bine çıkarmayı amaçlıyor. Bu süreçte bayilik sistemini hayata geçiren şirket, anlaşmalarında önceliği mevcut çalışanlarına verdi. Kadrolu çalışanlarına kendi işlerinin patronu olma imkanını sağlayan uygulamanın İstanbul genelindeki dağıtım merkezi sayısı da 62’ye ulaştı.

Uygulamanın başka şehirlere açılımı konusunda da konuşan Nazım Salur, şu ifadeleri kullandı: “Türkiye’nin diğer büyük şehirlerinde ve dünyanın önemli şehirlerinde hizmet vermeye başlamak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Demografik araştırmalarımız sonucunda bize en çok ihtiyaç duyan şehirlere 2018 yılında ulaşmayı planlıyoruz. Hedefimiz kaliteyi her zaman yüksek tutmak bu yüzden İstanbul’daki dağıtım merkezi sayımızı da arttıracağız.”

Getir kullanıcıları ne sipariş etti?

Getir kullanıcıları bugüne kadar uygulama üzerinden 6 milyon litre su, 1.6 milyon paket dondurma, 760 bin adet kahvaltılık ürün, 680 bin adet çikolata, 135 bin adet evcil hayvan ürünü ve 43 bin adet bebek bakım ürünü sipariş etti. Gece 00:00 – 06:00 saatleri arasında en çok sipariş edilen ürünler su ve çiğ köfte oldu Kadınlarda uygulamayı ağırlıklı kullanma yaşı 25-35 arası iken erkeklerde ağırlıklı kullanım yaşı 35-45 arası gerçekleşti.