PAYLAŞ

Türkiye, Avrupa, Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesinde bölgesinde faaliyet gösteren, etkili kişi pazarlama ve online video içerik alanında uzmanlaşan yeni medya firması CC Media, Webrazzi E-Ticaret 2018 konferansına katıldı. Ümit Öncel’in moderatör olarak yer aldığı “E-Ticarette Influencer Etkisi” başlıklı oturuma CC Media Operasyon Direktörü Güven Çelikkaya ve YouTuber’lar İrem Çalhan ve Dora Özsoy katıldı. Güven Çelikkaya konuşmasında etkili kişi pazarlaması kavramının 2017 yılında Türkiye’de tanındığını, büyük markalar tarafından uygulanmaya başlanan ve kabul gören bir pazarlama uygulaması haline geldiği, önemli başarıların sağlandığı kampanyaları hayata geçirdiklerini aktardı.

Etkili kişi pazarlaması kavramının geleneksel reklamcılıktan farklı olduğunu ve ünlü pazarlaması kavramıyla çok fazla karıştığına dikkat çeken Çelikkaya, sosyal medya aracılığı ile takipçileri arasında önemli bir etkiye sahip kişilerin tavsiye ve deneyim paylaşımı olduğunu sözlerine ekledi.

YouTube’da 250 bin, Instagram’da ise 100 bin takipçisi bulunan 17 yaşındaki YouTuber İrem Çalhan ve 23 yaşındaki dijital oyun YouTuber’ı Dora Özsoy ise oturumda, takipçi sayılarının zamanla arttığını, bu artışla birlikte kaliteli içerik üretmek için yoğun çaba harcadıklarını ve çok büyük beklentiler olmadan doğal kalarak videolar ürettiklerini aktardılar.

Etkili kişilerin e-ticaret pazarlamasına önemli bir katkısı olduğunu, araştırmalara göre satın alma davranışını etkileyen en önemli etkenin tanıdık tavsiyesi olduğunu belirten Güven Çelikkaya, “Influencerlar takipçilerinin satın alma kanaatini değiştirme gücüne sahip. Ayrıca deneyim paylaşımı ve bir tavsiye niteliğinde olduğu için reklam gibi olmuyor. Tüketicilerde artık büyük oranda reklam körlüğü var. Böyle olunca influencer paylaşımlarının e-ticarete katkısı normal pazarlama faaliyetlerinden 2-3 kat daha fazla olduğu kanıtlandı.” dedi.

Etkili kişilerin sahip oldukları fazla takipçi sayısı sebebiyle birer medya kanalı haline geldiklerini, çektikleri videoların bir iki gün içinde milyonlarca insanın izlediğini söyleyen Çelikkaya, etkili kişilerin videolarının geleneksel medyadaki programlardan daha fazla izlendiğini, ayrıca takipçileri üzerlerinde etkilerinin çok yüksek olduğunu vurguladı. Çelikkaya, “Bu kişiler artık tek başlarına birer medya haline geldiler.” diyerek sözlerine ekleme yaptı.