facebook hisseleri

Facebook Haber Kaynağı’nda yayıncılardan ve şirketlerden gelen içerikler yerine kullanıcılarından gelen içerikleri öne çıkaracağını geçtiğimiz hafta açıklamıştı. Şirketin CEO’su Mark Zuckerberg de yaptığı bir paylaşımla bu değişikliğin altında yatan nedenler hakkında bilgi vermişti. Zuckerberg, bu değişikliğin insanların Facebook’ta daha az zaman geçirmesine neden olabileceğini de belirtmişti. Bu dürüstlük, şirketin yatırımcılarını ürkütmüş gibi görünüyor. Facebook hisseleri Haber Kaynağı’nda yapılacak değişikliklerin açıklanmasının ardından sert bir değer kaybı yaşadı.

Değişikliklerin duyurulmasının ardından ilk etapta yüzde 5 değer kaybı yaşayan Facebook, daha sonra biraz toparlanarak değer kaybını yüzde 4.5 seviyesine çekmeyi başardı. Şirketin hisseleri, geçtiğimiz cuma gününü 179.37 dolardan kapattı.

Bu düşüşten en çok zarar görenlerden birisi de Zuckerberg’in kendisi oldu. Zuckerberg’in elindeki Facebook hisseleri yaklaşık 3 milyar dolar değer kaybetti. Bu da Zuckerberg’in dünyanın en zenginleri listesinde beşinci sıraya gerilemesine neden oldu. Facebook’un kurucusu hâlâ 74 milyar dolarlık bir servete sahip.

Facebook hisseleri geçtiğimiz yıla kıyasla hâlâ çok değerli

Facebook hisseleri yüzde 4.5 değer kaybetmiş olsa da, bir yıl önceye kıyasla hâlâ oldukça değerli. Şirketin hisseleri son 1 yıllık dönem içinde yüzde 40 değer kazandı.