Estonya, e-Oturum sahiplerini de kapsayan ‘acil ekonomik yardım paketi’ni devreye aldı

0
217

Açıklanan paket, Türk girişimcilerin de yer aldığı, Estonya merkezli, global bir AB şirketi kurmasına olanak tanınan  e-Oturum programında yer alan şirketleri de kapsıyor

Tüm dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs salgının ekonomik boyutları her geçen gün ağırlaşırken, Estonya hükümeti, e-Oturum (e-Residency) kullanıcılarını da kapsayan yeni bir ekonomik acil yardım paketini devreye aldığını duyurdu.

Açıklanan bu paketten Estonya’nın dünyada ilk kez uygulamaya geçirdiği, dünyanın herhangi bir ülkesinin vatandaşlarına resmi dijital kimlik elde etme hakkı sunan e-Residency (e-Oturum) programındaki şirketler de yararlanabiliyor. Acil yardım paketi, tüm Eston şirketlerine çalışanlarının maaşlarının bir kısmı için destek sunarken; kredi garantileri ve finansmanı destekleyecek yeni krediler ile bazı kısa vadeli vergi indirimlerini içeriyor. Açıklanan ilk paketle, Estonya hükümeti mevcut iş sözleşmelerini korumayı, iş sürekliliğine katkıda bulunmayı amaçlıyor.

Bu doğrultuda paketin, istihdam sağlayan, vergi borcu olmayan, finansman ve kredilerini yeniden yapılandırmak için devlet desteğine ihtiyaç duyan orta ve büyük şirketler için önemli bir katkı sunması öngörülüyor. Açıklanan pakete göre; uygunluk şartlarına sahip yaklaşık 12 bin civarında e-Oturum sahibi, paketten yararlanabiliyor ve Estonya İşsizlik Sigortası Fonu’ndan yardım alabiliyor.

Estonya İşsizlik Sigortası Fonu’nun açıkladığı uygunluk şartlarına göre ‘nitelikli bir işverenin aşağıdaki üç kriterden ikisini karşılaması gerekiyor;

-Şirket cirosunun 2019’un aynı ayına göre yüzde 30 veya üzerinde düşmüş olması,

-Şirket çalışanlarının en az yüzde 30’u için iş sağlanamayacak durumda olunması,

-Çalışanların maaşlarının en az yüzde 30 oranında dürülmüş olması,

Estonya hükümetinin oluşturduğu işsizlik fonuyla ilgili tüm bilgiler ve yararlanmak için; https://www.tootukassa.ee/eng/content/subsidies-and-benefits/temporary-subsidy-program  adresinden bilgi alınabiliyor.

E-Oturum sahiplerini de kapsayan Estonya hükümetinin açıkladığı acil ekonomik yardım paketinin detaylarına https://www.valitsus.ee/en/news/emergency-situation-government-supports-estonian-workers-and-economy-least-eur-2-billion  adresinden ulaşılabiliyor.

İlgili kriterleri karşılayan e-Oturum sahiplerinin acil ekonomik yardım paketinden ve Estonya İşsizlik Fonu’ndan yararlanabiliyor. Zira Estonya e-Oturum kartı ile kurulan bir şirket, tüm diğer Estonya şirketleri ile aynı yasal haklara sahip oluyor. Estonya Ticaret kaydında onlarla aynı şekilde kayıt ediliyor.

2 bin 500’ü aşkın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının ‘e-Oturum’ aldığı program, dünya çapında 70 binin üzerinde kişiye ulaşırken, şimdiye kadar Türkiye’den e-Oturum (e-Residency) yoluyla kurulan şirketlerin sayısı ise 650’yi aştı.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here