eric schmidt

Eric Schmidt Alphabet yönetim kurulu başkanlığından ayrılıyor. Uzun yıllardır Google ve Alphabet’in yönetim kurulu başkanlığını yürüten Schmidt’in kararı, Alphabet tarafından yapılan bir basın açıklamasıyla duyuruldu.

2001’den 2011’e kadar Google’ın CEO’luğunu yürüten Schmidt, 2011’de CEO’luğu bırakıp yönetim kurulu başkanlığına geçmişti. Google’ın Alphabet çatısı altında yeniden yapılanmasının ardından görevine Alphabet’in yönetim kurulu başkanı olarak devam eden Schmidt, şirketin yönetim kurulundaki koltuğunu koruyacak. Ancak Schmidt’in varlığı, günlük işlerle ilgilenmekten ziyade bir “teknik danışmanlık” çerçevesinde devam edecek. Tecrübeli yönetici, bilim ve teknoloji projeleri üzerine odaklanacak.

Alphabet’in önümüzdeki yıl içinde icra yetkisi olmayan bir yönetim kurulu başkanı ataması bekleniyor. Dolayısıyla yeni gelecek yönetim kurulu başkanının Schmidt kadar kudretli olmayacağı şimdiden söylenebilir.

Schmidt 2001’de Google’ın CEO’su olmadan önce yazılım sektöründe uzun süre üst düzey yöneticilik yapmıştı. Schmidt’in varlığı, iki yüksek lisans öğrencisinin yan projesi olan Google’ın büyük bir internet ve çevrimiçi reklam devine dönüşmesinde önemli rol oynamıştı.

Eric Schmidt Alphabet yönetim kurulu başkanlığından ayrılma kararını şirketin diğer ağır toplarıyla birlikte almış

Eric Schmidt Alphabet yönetim kurulu başkanlığından ayrılma kararını şirketin diğer ağır topları olan kurucular Sergey Brin ve Larry Page ile Google CEO’su Sundar Pichai ile birlikte aldığını belirtti. Hâli hazırda Alphabet’in CEO’luğunu da yürüten Larry Page, Schmidt’in şirkete verdiği 17 yıllık hizmeti yeni dönemde de farklı bir motivasyonla sürdüreceğini dile getirdi.