Enerji start-up’larının yarıştığı EIT InnoEnergy 2020 PowerUp!’I Estonya’dan Woola kazandı

0
63

Avrupa’nın enerji dikeyindeki en önemli startup etkinliklerinden PowerUp! yarışmasının 2020 yılı kazananı belli oldu

EIT InnoEnergy tarafından düzenlenen, Orta ve Doğu Avrupa bölgesinin en büyük startup​​yarışmasının galibi belli oldu. Woola “Orta ve Doğu Avrupa Bölgesi Yılın StartUp’ı” ünvanını ve EIT InnoEnergy’nin hızlandırma programına katılma fırsatı ile 50 bin Euro’luk  nakit ödül kazandı. Woola ayrıca, Amazon Web Services ve AWS Activate programına katılacak ve Vestbee ve SpeedUp Group hizmetlerinden faydalanacak.

Kazanan, koyun yünü kalıntılarından ambalaj malzemesi üreten Woola oldu

14 ülkeden 14 startup’ın mücadele ettiği finalde jüri kazananı belirlerken, sunulan fikir ve çözümün küresel ölçekte başarılı olma potansiyeline, sunulan ürün ve hizmetlerin ise uzun vadeli gelişim gücüne odaklandı. Litvanya’dan Viezo, Büyük Final’de ikinci seçilerek 10 bin € ödül alırken, üçüncülük ödülü ve 5 bin € ‘luk ödül ise Çekya’dan Pocket Virtuality ekibine gitti.

Orta ve Doğu Avrupa’daki 20 ülkeden 360’tan fazla girişim başvurdu

Bu yılki yarışmanın ana temaları arasında sürdürülebilir enerji, hareketlilik, temiz teknolojiler ve akıllı şehirler vardı. Geçtiğimiz senelerden farklı olarak bu sene, EIT InnoEnergy PowerUp! başvurularını enerji ve temiz çevre teknolojileri dışında çalışan startuplara da açtı. Küresel koronavirüs pandemi kısıtlamaları nedeniyle, bu yıl Büyük Final de çevrimiçi bir etkinlik olarak düzenlendi.

2020 PowerUp! Jürisinde Oksana Prykhodko (DTEK İnovasyon yöneticisi), Marzena Bielecka (Yönetici Ortak ve Experior Venture Fund Kurucusu), Jennifer Dungs (EIT InnoEnergy Ulaşım ve Hareketlilik Lideri), Jakub Miler (EIT InnoEnergy Orta Avrupa CEO’su) ve Dominik Zalewski’den (Urban Tech Agency Kurucu Ortak, Urban Impact) yer aldı. Jüri üyelerinin çoğunun kadın olması, EIT InnoEnergy’nin nispeten “erkek egemen” enerji sektöründe cinsiyet eşitliğini destekleme politikasının altını çizmesi açısından da önemli idi.

EIT InnoEnergy Orta Avrupa CEO’su Jakub Miler’ın görüşleri

EIT InnoEnergy Orta Avrupa CEO’su Jakub Miler; “COVID-19 virüsü, bölge ülke hükümetleri için öngörülemeyen bir durum oluşturdu. Virüsün yayılmasını engellemek için alınan önlemlerle tetiklenen ekonomik durgunluk, küçük işletmeler ve girişimler için ciddi zorluklar yarattı. İşte tam da bu nedenle EIT InnoEnergy’de iş yaratma ve geliştirme programımız PowerUp! Challenge’ı, güvenli ve sorumlu bir şekilde hareket etmek için hem ülke finalleri hem de Büyük Finali çevrimiçi organize ettik” dedi. Miler ayrıca, “Bu dönemde pek çok pazar küçülse de Avrupa İnovasyon ve Teknoloji Enstitüsü’nün desteğiyle, yenilikçi girişimcilere, ürün ve hizmetlerini bir üst seviyeye taşımaya yardımcı olmak için finansal, know-how ve değerli ortaklıklarla desteğimizi sürdürmek için buradayız.” dedi.

Bölgedeki en başarılı yarışmalardan biri olmanın yanı sıra, EIT InnoEnergy PowerUp! aynı zamanda işletmelerin milyonlarca Euro’luk yatırım yapmasını ve şirketlerin küresel olarak başarılı olmalarına yardımcı olmak için finansal kaynaklar bulmasına, teknik bilgi ve genişletilmiş güvenilir ortaklarla buluşmasına yardımcı olan EIT InnoEnergy ağının bir parçası olması için bir başlangıç.

EIT InnoEnergy, 2010 yılında kuruldu ve Avrupa Birliği’nin bir parçası olan Avrupa Yenilik ve Teknoloji Enstitüsü (EIT) tarafından destekleniyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here