Dropbox halka arz ile kasasına 648 milyon dolar koymayı hedefliyor

0
279
dropbox halka arz

Dropbox halka arz konusundaki resmi başvurusunu 2018’in ilk günlerinde yapmıştı. Bulut depolama şirketinden yapılan son açıklamada ise halka arzla birlikte kasaya 648 milyon doların girmesinin hedeflendiği belirtildi. 16 ila 18 dolar arası bir fiyattan 36 milyon hisse satmayı planlayan şirketin piyasa değerinin halka arzla birlikte 7.5 milyar dolar gibi bir seviyeye gelmesi öngörülüyor.

Özel yatırımcılardan gelen yatırımların ardından Dropbox’a 10 milyar dolar civarında bir değer biçilmişti. Halka arzın değeri bu seviyenin altına indirmesi, ilginç bir detay olarak göze çarpıyor. Dropbox, Salesforce’un yatırım biriminin de halka arzdan bağımsız olarak 100 milyon dolar değerinde hisse satın alacağını açıkladı.

Yatırımcılar, analistler ve özellikle diğer özel teknoloji şirketleri, Dropbox halka arz sürecinin nasıl gelişeceğini merakla izliyor. Dropbox ve yakın zamanda halka arz edilecek bir diğer şirket olan Spotify’ın göstereceği performansın Uber ve Airbnb gibi şirketlerin akıbeti hakkında da fikir verebileceği belirtiliyor. Geçtiğimiz yıl borsaya açılan Snapchat’in çatı şirketi Snap yatırımcıları tatmin etmekten uzak görünse de, daha somut gelir modelleri bulunan Dropbox ve Spotify için işlerin farklı biçimde ilerleyebileceği düşünülüyor.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here